Muzeum biograficzno-literackie najwybitniejszego pisarza polskiego pozytywizmu mieści się obecnie w budynku zabytkowej Ochrony im. Adama Żeromskiego. Muzeum gromadzi pamiątki i materiały dokumentujące życie i twórczość pisarza, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z Nałęczowem i rodzinna Ziemią Lubelską. Inicjatorem zorganizowania w Nałęczowie Muzeum Bolesława Prusa był prof. dr Feliks Araszkiewicz, polonista z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wybitny znawca życia i twórczości autora „Lalki”, bywalec Nałęczowa żywo interesujący się jego historią.
Muzeum Bolesława Prusa obok istniejącego od 1928 r. Muzeum Stefana Żeromskiego uzupełnia wiedze o literackim Nałęczowie, propaguje twórczość autora „Lalki” i jego zasługi w popularyzowaniu działalności Zakładu Leczniczego, przypomina o związkach pisarza z Lubelszczyzną.
Bolesław Prus zawitał do Nałęczowa w roku 1882 jako kuracjusz, z nadzieją wyleczenia lęku przestrzeni (agorafobii). Leczył się i odpoczywał corocznie w latach 1882-1910 pozostawiając wśród mieszkańców żywe wspomnienia. Do dziś jego imieniem nazywane są miejsca, w których najczęściej go widywano: Góra Prusa, wąwóz czy Domek Prusa. Biblioteka nałęczowska nosiła imię Prusa i Żeromskiego, zaś pobudowane w 1904 r. Kąpiele Tanie przeznaczone dla okolicznych rzemieślników i włościan nazwano imieniem Bolesława Prusa dla upamiętnienia szerzonej przez autora oświaty zdrowotnej wśród ludu.
Muzeum, zgodnie z koncepcją F. Araszkiewicza, ma charakter literacki i monograficzny, jeśli chodzi o życie i twórczość Prusa oraz regionalny, to znaczy uwzględniający powiązania pisarza ora jego życia i twórczości z rodzinną Ziemią Lubelską.-
Dojazd
Kontakt
Profile
Informacje
Udogodnienia
Bilety
Podziel się
Dodatkowe działania podjęte przez obiekt podczas funkcjonowania w czasie pandemii COVID-19:
- Zwiedzający będzie zawsze proszony o zdezynfekowanie rąk w momencie wejścia do muzeum (zapewniamy środki do dezynfekcji).
- Zwiedzający musi mieć zasłonięte usta i nos (np. maseczka, szalik, przyłbica). Jeśli zwiedzający nie zapewni sobie takiego zabezpieczenia (muzeum nie zapewnia gościom maseczek i rękawiczek), osoba obsługująca ekspozycję ma prawo odmówić zwiedzającemu wejścia do muzeum. Obowiązuje absolutny zakaz dotykania eksponatów. Zwiedzający muszą zachować min. 2 metry odległości pomiędzy sobą nawzajem oraz pomiędzy sobą a pracownikiem muzeum.
- Zalecamy wcześniejszą rezerwację telefoniczną pod numerem tel. 81 501 45 52. Według nowych wytycznych na Sali mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby zwiedzające, wyjątek stanowią rodziny. Rezerwacje bezkontaktowe mają pierwszeństwo nad tymi dokonanymi osobiście.
- Płatność za bilety wyłącznie gotówką.
Brak wpisów
Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.
Google Map niezaładowana
Niestety, nie można załadować Google Maps API.