Ciekawe Miejsca Krainy Lessowych Wąwozów
Miejsca Atrakcyjne Turystycznie w Krainie Lessowych Wąwozów to gratka dla odkrywców. Możemy poznać ginące zawody, doświadczyć naukowych czy paranaukowych obserwacji, spróbować aktywności twórczej w różnych dziedzinach artystycznych. Dodatkowo miejsca te są często usytuowane w malowniczych, atrakcyjnych zakątkach Krainy, co jest dodatkowym atutem ich odwiedzenia.
Popularne Miejsca
-
Emilcin | (Emilcin) |
W Polsce, w Emilcinie, od jesieni 2005 roku stoi jeden z niewielu na świecie pomnik UFO. Lądowanie niezidentyfikowanego obiektu latającego na terenie naszego kraju i spotkanie trzeciego stopnia z Obcymi miało podobno miejsce 10 maja 1978 roku. Spotkanie rolnika Jana Wolskiego z załogantami dziwnego statku było przez wiele lat podawane jako przykład jednego z najlepiej udokumentowanych przypadków lądowania UFO w historii świata. Dwie garbate istoty o oliwkowozielonych twarzach i błonach pławnych między palcami dosiadły się na wóz pana Wolskiego.
więcej >
Kiedy 10 maja wozem konnym wracał on do domu przez las, ujrzał na drodze dwie postaci, które początkowo wziął za Azjatów. Istoty były niewysokie, miały oliwkowozielone twarze, skośne oczy i wystające kości policzkowe. Ich ciała pokrywał czarny kombinezon, odsłaniający tylko twarze i dłonie. Na karku mieli swego rodzaju wybrzuszenia przypominające garby, ich palce zaś połączone były błoną pławną. Kosmici zaprosili rolnika do swego wehikułu, wykonali na nim badania, a następnie wypuścili. Na miejscu zdarzenia znaleziono ślady mogące świadczyć o tak niezwykłych odwiedzinach. Z inicjatywy członków Fundacji Nautilus powstał pomnik UFO. Stanął on jednak nie na miejscu zdarzenia, lecz w środku wsi. -
Kazimierz Dolny | (Kazimierz Dolny) |
Góra Trezch Krzyży to punkt widokowy na Kazimierz i okolicę oraz Małopolski Przełom Wisły. Krzyże, nawiązujące do tych z Golgoty, ustawiono w 1708 r., aby upamiętnić kilkaset ofiar zarazy morowej, jaka dotknęła miasto. Zbocza i szczyt Góry Trzech Krzyży porasta chroniona prawnie, rzadka roślinność, wśród której możemy znaleźć wisienkę karłowatą, ostnice i omamy.
więcej > -
Kazimierz Dolny | (Mały Rynek) |
Mały Rynek, przez wieki był centrum żydowskiej społeczności Kazimierza. Zabudowania żydowskiej dzielnicy, zwanej „Na Tyłach”, rozciągały się wokół Małego Rynku oraz pobliskiej ulicy Lubelskiej. W przeciwieństwie do pozostałych mieszkańców Kazimierza wznoszących najczęściej domy z kamienia wapiennego, żydowskie domy były raczej drewniane. Wynikało to lokalnych przepisów, zrównujących Żydów z ludnością napływową, która nie miała prawa wznoszenia budynków murowanych. Dopiero w II połowie XVII wieku król Jan III Sobieski, pragnąc podnieść z upadku wyniszczony wojnami Kazimierz, wydał szereg przywilejów dla ludności napływowej. Po tym fakcie przy Małym Rynku zbudowano nową, murowaną synagogę. To jeden z nielicznych reliktów żydowskiej zabudowy Kazimierza ocalałych z pożogi II wojny światowej. Drugim są tzw. Jatki Koszerne, czyli żydowska rzeźnia rytualna. Drewniany budynek na środku Małego Rynku mieści obecnie galerie sztuki i sklepy z pamiątkami; można w nim także zakupić lokalne produkty pszczelarskie. Przy małym Rynku stał niegdyś również okazały Dom Cadyka. Znajdował się tu także duży murowany browar. Po drugiej wojnie światowej Mały Rynek pełni funkcję targową. W każdy weekend organizowany jest tu kiermasz, którego specjalnością są najróżniejsze starocie i antyki. Bez problemu można nabyć tu lampę naftową, stary samowar, zegar czy choćby podkowę. Życzymy udanych zakupów!
więcej >