Kraina Lessowych Wąwozów to doskonałe miejsce na wakacyjny pobyt czy też weekendowy wyjazd dla rodzin z dziećmi. Lesslandia – to miejsce idealne dla najmłodszych turystów, czeka tu na nich nie tylko dużo zabawy, animacji i atrakcji, ale również ciekawe warsztaty artystyczne i rzemieślnicze. Prowadzone w sposób aktywny zajęcia i gry terenowe umożliwiają zapoznanie z osobliwościami przyrody regionu, dawnymi zawodami oraz poznanie najciekawszych zakątków naszego regionu. Nauka poprzez zabawę doskonale pobudzi inwencję twórczą dzieci, rozwinie ich umiejętności manualne, wzbudzi zainteresowanie nauką. Ponad to młodym turystom doskonałą zabawę zapewnią liczne zwierzyńce, parki rozrywki zamieszkane przez bajkowe stworki i oryginalne muzea, gdzie eksponatami są np. minerały i skamieniałości czy też…nietypowe rowery. Nadmiar energii dzieci chętnie spożytkują w parkach linowych i na ciekawie zaprojektowanych placach zabaw. A wszystko to w otoczeniu urokliwych krajobrazów i tajemniczych lessowych wąwozów.
Atrakcje
-
Kębło | (Kębło 26 A) |
Jesteśmy pasjonatami turystyki i muzyki. Nasza działalność ma na calu zarówno bawić, uczyć jak wychwytywać dźwięki pośród zabytków.
Nasza stanica turystyczna znajduję się przy gospodarstwie agroturystycznym “Dolina Szkła”.
Oferujemy Państwu rozmaite warsztaty tematyczne:- “Muzyka rodzi się w wąwozie ciszy” – warsztaty muzyczno – przyrodnicze.
- “Pstryk tour” – warsztaty fotograficzne
- “Pomaluj Swój Świat Wycieczkowo” – warsztaty plastyczne
- “Z kłosów zbóż, ziół, leszczyny, polnych kwiatów” – warsztaty zielarskie
- “Legendy lubelskie” – warsztaty animacji teatralnej
- “Od palm, pisanek po stroiki i ozdoby świąteczne” – warsztaty rękodzielnicze
- “Śpiewne przejażdżki”
- “Na nutkę ludową i operetkową”
-
Trzcianki | (Trzcianki 92) |
Magiczne Ogrody – to rodzinny park tematyczny w Trzciankach.
Krainy Magicznych Ogrodów zwiedza się wędrując wśród szumiących wodospadów i strumieni, pachnących kolorowych kwiatów. Kreatywne place zabaw wyposażone są w urządzenia sprzyjające pobudzaniu zmysłów i zdobywaniu nowych umiejętności. Na obszarze 12 ha, znajduje się kilkaset gatunków drzew, krzewów i kwiatów, unikalny ogród różany. W parku jest restauracja, cukiernia, kawiarnia. Obiekt przystosowany do wizyty osób niepełnosprawnych i niewidomych. Parking z miejscami na 1200 samochodów.Magiczne Ogrody to pierwszy w Polsce park rozrywki zbudowany w oparciu o oryginalną, baśniową historię. Opowieść o Czarodzieju Zoranie, twórcy ogrodu, przekazywana jest gościom przez ponad trzydzieści ruchomych figur. Podczas Turnieju Purpurowej Róży dla wszystkich zwiedzających dostępne są również stałe atrakcje Magicznych Ogrodów – m.in. zabawy z animatorami, dmuchańce, place zabaw, plaża, przejażdżka kolejką po Kwiatowej Dolinie. Ze wszystkiego można korzystać bez ograniczeń, w cenie biletu.
W parku znajduje się restauracja, cukiernia, kawiarnia i sklep z oryginalnymi pamiątkami. Ogród jest przystosowany do wizyt osób niepełnosprawnych (podjazdy) i niewidomych (tabliczki z napisami alfabetem Braille’a). Dla dzieci i rodzin przygotowano wygodne toalety, przewijaki, miejsce do karmienia, bezpieczne ścieżki, łąki i plaże. Parking mieści kilkanaście autobusów i ponad 1000 samochodów.
Cennik dostępny pod adresem: http://magiczneogrody.com/cennik/
więcej > -
Nowy Gaj | (Nowy Gaj 18A) |
Młyn „Hipolit” zbudowano w 1937 r. Jest częścią “Szlaku młynów wodnych rzeki Bystrej” oraz “Szlaku żelaza i kowalskich tradycji “. Młyn i muzeum uznane zostały za jedną z „Perełek Lubelszczyzny”. Położony w przepięknym zakolu rzeki, przy pieszym i rowerowym szlaku turystycznym Lublin – Wojciechów – Nałęczów- Kazimierz Dolny.
Młyn „Hipolit” to wspaniałe muzeum minerałów, skamieniałości i meteorytów.
Kolekcja liczy ponad 5 tysięcy eksponatów i jest stale powiększana. Kolekcja powstaje od ponad 30 lat i każdy nowy okaz jest dla nas źródłem wielkiej radości i wiedzy, którą chętnie przekazujemy naszym gościom, chętnie też uczymy się od nich. Zbiory prezentują się szczególnie pięknie w atmosferze starego młyna.Warsztaty, edukacja i pokazy w Młynie “Hipolit”
Minerały, rośliny, edukacja i tradycja – nasze pasje, stały się pracą i stylem życia. Dlatego podczas warsztatów i wycieczek z zapałem dzielimy się swoją wiedzą i umiejętnościami.
Oferta:
- Akademia młodego naukowca
- Odlewanie monet
- Erupcja wulkanu
- Gra terenowa
- Naukowa przygoda w muzeum – wycieczki
- Planetarium
- Płukanie złota
- warsztaty “Stemplowane naturą”
- ogniska
- kuligi
***Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny. Prowadzimy zajęcia również poza siedzibą i może zdarzyć się, że będziemy nieobecni. Jeżeli podczas zajęć nie będziemy mogli odebrać telefonu, oddzwonimy w późniejszym terminie.***
więcej > -
Wojciechów | (Wieża Ariańska, Wojciechów 9) |
Muzeum Kowalstwa jedyne w Polsce, zajmuje najwyższą kondygnację Wieży Ariańskiej. Można w nim zobaczyć w pełni wyposażoną, starą kuźnię z paleniskiem, kowadłem, miechem kowalskim oraz metalowe wyroby użytkowe. Muzeum posiada bogate kolekcje kutych wyrobów artystycznych wykonanych przez kilkudziesięciu kowali polskich i zagranicznych.
Czynne
Pn – Pt: w godz 10-17
Sb -Ndz: w godz 10-17
Od października do kwietnia muzeum nieczynne w niedzieleW Muzeum zebrane są metalowe wyroby użytkowe – grace, motyki, kosy, sierpy, topór ciesielski lewostronny, przyrząd do mierzenia długości obręczy kół oraz wasąg i drewniane brony. Każda z tych rzeczy wykonana ręcznie, charakterystyczna dla regionu z którego pochodzi, często podpisana znakiem kowala. Muzeum posiada bogatą kolekcję wyrobów artystycznych kilkudziesięciu kowali polskich, węgierskich i białoruskich. Są to głównie prace konkursowe, wykonywane podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej. Wyroby te powstały za pomocą tradycyjnych technik kowalskich, z zachowaniem cech regionu z którego dany kowal pochodzi.
Zbiory Muzeum z roku na rok stają się bogatsze i bardziej atrakcyjne. W ciągu kilkudziesięciu lat działalności Muzeum zgromadziło niezwykle ciekawe kolekcje kutych: krat, krzyży, zestawów kominkowych, wieszaków, świeczników, podstawek na butelki, wiatrowskazów, szyldów reklamowych, lamp, żyrandoli oraz kwietników. Oprócz tradycyjnych wyrobów artystycznych znajdują się tu również wyroby niezwykłe: żelazny pas cnoty, repliki broni średniowiecznej, patera na owoce wykonana przez kobietę, zegar słoneczny i wiele innych ciekawych prac. Muzeum spełnia ogromna rolę w edukacji regionalnej. Pobyt w nim, to lekcja historii kowalstwa polskiego, jego przeobrażeń, zanikających tradycji.
więcej > -
Gołąb | (ul. Puławska 1) |
Muzeum znajduje się w miejscowości Gołąb w przy trasie Warszawa – Dęblin – Puławy – Kazimierz Dolny.
więcej >
Zwiedzający mogą obejrzeć a nawet osobiście wypróbować rowery poziome, rowery cyrkowe i inne nietypowe rowery. Dzieciom i młodzieży największą frajdę sprawia jazda na galopujących rowerach. Opiekuńczy rodzice mogą osobiście wozić swoje pociechy rikszą i innymi pojazdami.
Zainteresowani mogą poznać dwustuletnią historię roweru. Oferuję też pokazy z zakresu rzemiosł artystycznych np: rzeźba w drewnie. Prezentuję ginące zawody kowalstwo i tkactwo. Każdy chętny może spróbować swych sił w opanowaniu powyższych umiejętności. Organizuję warsztaty artystyczne weekendowe i wakacyjne.
Przy dobrej zabawie można odpocząć w cieniu nad sadzawką z wędką lub przy ognisku. Czas wolny spędzony u mnie będziecie długo i mile wspominać.
Zapraszam: wycieczki szkolne, grupy rodzinne i turystów indywidualnych. Muzeum otwarte dla zwiedzających od 1 kwietnia do 31 października we wszystkie dni tygodnia od godz. 10.30 do 14.00 z wyjątkiem poniedziałków.
Uprzejmie proszę o wcześniejsze zgłoszenia wycieczek szczególnie w szczycie sezonu.
Gorąco zapraszamy do Gołębia. -
Nałęczów | (Kamieniak 23 B) |Do centrum: 1.52 km
W Nałęczowskim małym zoo można zobaczyć kilkadziesiąt ras kur ozdobnych – prawdziwą arystokrację pośród drobiu. Są tu też nieco większe ptaki: emu, strusie afrykańskie oraz nandu. W zoo obejrzeć można: puszyste króliki, zwinne świnki morskie, nieco dziką tchórzofretkę, norkę i egzotycznego lisa polarnego. Z bliska przyjrzeć się można jenotowi – przybyszowi z Rosji, który coraz bardziej zadomawia się nad Wisłą. Nie zabrakło tu również krów, kóz oraz owiec. Można także pojeździć na kucyku. Jest to nie byle jaki konik – to tak zwany „kuc feliński”. Kuc feliński to polska rasa kuca wierzchowego wyhodowanego w Felinie, w Gospodarstwie Doświadczalnym Lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. To udana mieszanka bardzo wielu ras koni i kuców. Świetnie nadaje się do jazdy wierzchem, więc przejażdżka będzie prawdziwą przyjemnością.
-
Wojciechów | (Wojciechów Kol.Piąta nr 127) |
Owadolandia park edukacyjno-rekreacyjny, w którym można spotkać ogromne repliki owadów, wielkości dorosłego człowieka. Wiernie odtworzone modele owadów, zaprojektowane z dbałością o szczegóły anatomiczne.
Pokażemy i przybliżymy wspaniały, do końca niezbadany, tajemniczy a jednocześnie niezwykły świat owadów. Dzieci dowiedzą się, dlaczego owady są ważne, jak nam służą, jak się z nimi obchodzić i za co je kochać.
Idealne miejsce dla osób które chcą poznać świat owadów oraz spędzić czas na świeżym powietrzu.
W parku znajduje się ścieżka dydaktyczna z ciekawymi gatunkami i odmianami roślin oraz tablice informacyjno-edukacyjne, przeznaczone do przeprowadzania zajęć na świeżym powietrzu.
Naszym celem jest edukacja, ale także wzbudzanie emocji w chwili oglądania rzeźb owadów.
Park edukacyjno-rekreacyjny Owadolandia jako kolejne cenne narzędzie w rękach nauczycieli – możliwość realizacji ram programowych poprzez lekcje biologii w oparciu o realistyczne repliki owadów.
Będzie to miejsce wypoczynku i zabawy dla całej rodziny (plac zabaw, miejsce do pikników).
Na terenie parku znajduje się miejsce na organizowanie ognisk. Oferta skierowana zarówno dla dzieci jaki dla dorosłych.
Godziny otwarcia:
Maj-Czerwiec(pon.-piątek:9-15)
(sobota- niedziela :10-19)Lipiec –sierpień(poniedziałek -piątek:10-17)
(sobota:10-18; niedziela: 10-19)
Wrzesień-październik (pon.- piątek: 9-15)
więcej >
(sob-niedzi.:10-17) -
Rąblów | (Park Labiryntów) |
W centrum Trójkąta Turystycznego Kazimierz Dolny – Nałęczów – Puławy, znajduje się niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju Park Labiryntów i Park Miniatur w Rąblowie. Pośród barwnych kwiatów i leśnych drzew usłyszysz śpiew ptaków i szum lasu, odkryjesz fantastyczne wąwozy lessowe, łan olbrzymich traw i pachnące maliny, Twoje zmysły i wyobraźnię rozbudzą wymagające zaangażowania labirynty. W nasyconym atrakcjami Parku każdy znajdzie coś dla siebie. Dzieci super zabawę w wiejskich plenerach, gdzie wyobraźnia pozwoli przeżyć wyjątkową przygodę, dorośli miejsce do aktywnych spacerów, wypoczynku i refleksji. W wielu obudzi się wena twórcza, zaszczepiona w kazimierskich galeriach sztuki, inni zobaczą piękno nałęczowskich ogrodów, jeszcze inni sielski krajobraz i znój pracy rolnika. Wszyscy poznają piękno regionu i cudownej Krainy Lessowych Wąwozów, jak też jego kulturę i zabytki, zamknięte w drewnianych miniaturach. Pokonując malownicze trasy Parku spotka Cię świetna zabawa, po drodze rozwiążesz ukryte zadania i zdobędziesz Laur Zdobywcy Labiryntów.
więcej > -
Romanówka | (Romanówka 22) |
ZOO Wojciechów to ośrodek zlokalizowany w Wojciechowie (Romanówka 22), położony w odległości 26 kilometrów od Lublina i 8 kilometrów od Nałęczowa. To idealne miejsce na wypoczynek poza miastem, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą i zwierzętami. Oferta ZOO kierowana jest przede wszystkim dla rodzin z dziećmi oraz dla szkół.
Na powierzchni 4 ha zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt, znajdziemy tu lwy, małpy, pumy, wielbłądy dwugarbne, antylopy, jelenie, osły, lamy, alpaki, kozy, owce oraz liczne gatunki ptaków wodnych i lądowych. Na terenie ośrodka znajduje się również przestronny plac zabaw, zaplecze gastronomiczne i sklepik z pamiątkami. W sezonie turystycznym ZOO zaprasza codziennie, od poniedziałku do piątku od godziny 10:00 do 17:00, w soboty i niedziele od godziny 10:00 do 18:00.
więcej >