• Smaki Krainy Lessowych Wąwozów

Najciekawsze obiekty gastronomiczne oraz miejsca wytwarzające regionalne specjały, Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów” połączyła w produkt sieciowy pod nazwą Smaki Krainy Lessowych Wąwozów. Są to głównie restauracje serwujące niepowtarzalne potrawy przygotowywane na bazie lokalnych produktów, ale również producenci regionalnych win i piw oraz gospodarstwa ekologiczne wytwarzające mąki, kasze czy tłoczone na zimno oleje. Obiekty te są zlokalizowane w różnych częściach Krainy, co pozwala poznać ten region „od kuchni”.

                     

 

Co wyróżnia obiekty produktu sieciowego Smaki Krainy Lessowych Wąwozów?

Niemal wszystkie podmioty należące do tego produktu sieciowego, posiadają Certyfikat Polskiej Marki Turystycznej Kraina Lessowych Wąwozów, co gwarantuje najwyższą jakość usług. Opracowany przez Lokalną Organizację Turystyczną system certyfikacji, stawia przed obiektami wysokie wymagania dotyczące standardów prowadzonej działalności. Jakość świadczonych usług i oferowanych produktów oceniana jest według ściśle określonych kryteriów przez specjalnie powołaną Komisję podczas osobistych wizyt w obiektach. Daje to turystom gwarancję wyjątkowości odwiedzanych miejsc, jakości wybranych wyrobów oraz powiązania ich z historią, tradycją i specyfiką tego regionu.

Należące do sieci Smaków certyfikowane restauracje, są tematycznie powiązane z kuchnią polską i regionalną, a większość serwowanych przez nie dań ma swoje źródło w kuchni rodzimej. W menu każdego z tych lokali znajduje się przynajmniej dwa dania przygotowane według starych receptur, które są oparte na kuchni regionalnej lub tradycyjnej Krainy Lessowych Wąwozów. Nazwy tych potraw powiązane są z miejscem lub z postaciami historycznymi i literackimi z tego regionu. Ważne jest również wykorzystywanie w kuchni produktów lokalnych wytwarzanych w sposób niemasowy i współpraca obiektu z miejscowymi rolnikami, winnicami, browarami itp. Na wysoki standard usług ma wpływ również profesjonalna obsługa. Kompetentny, życzliwy personel potrafi zachęcić gości nie tylko do spróbowania popisowych, regionalnych dań, ale również do odwiedzenia najciekawszych miejsc Krainy Lessowych Wąwozów.

Należące do sieciowego produktu winnice, browary czy gospodarstwa to miejsca, które również musiały sprostać wysokim wymaganiom certyfikacji. Obiekty te, wyróżnia produkcja niemasowa, oparta na tradycyjnych recepturach, a ich wyroby powstają z lokalnych i naturalnych surowców. Specjały te, posiadają estetyczne opakowania, przywołujące wspomnienia o pobycie w Krainie Lessowych Wąwozów, mogą być więc doskonałą pamiątką z tego regionu. Ponadto odwiedzając obiekty połączone w sieć Smaków, spotkać będzie można certyfikowane atrakcje, pozwalające poznać lokalną kuchnię. Są to warsztaty kulinarne prowadzone bezpośrednio w obiektach gastronomicznych, pokazy produkcji żywności w piekarniach i olejarniach czy prezentacje sposobów uprawiania roślin w gospodarstwach ekologicznych. Sieć łączy również miejsca wytwarzające certyfikowane produkty spożywcze, mające związek z tym regionem, których smak, kształt lub opakowanie przywodzi wspomnienia z pobytu w tej części Lubelszczyzny.

                      

 

Zapraszamy do zapoznania się z folderem "Smaki Krainy Lessowych Wąwozów" 

Zaintrygowała Cię Kraina Lessowych Wąwozów? Planujesz przyjazd? Dłuższy pobyt? Poznaj z nami Krainę Lessowych Wąwozów "od kuchni". Z jakimi smakami Kraina Lessowych Wąwozów kojarzy się Tobie? Woda mineralna? Śliwka w czekoladzie? To tylko przedsmak, tego, co Cię tu czeka. Mówi się, że przez żołądek do serca, więc po spacerze nie tylko urokliwymi wąwozami lessowymi polecamy ucztę dla ciała.

     

 

"Szlakami Smaku" - kukbuk Polskiej Organizacji Turystycznej

Polska Organizacja Turystyczna we współpracy z Polskimi Markami Turystycznymi przygotowała KUKBUK. W tym e-booku sięgamy do regionalnych przepisów, odkrywamy korzenie współczesnej kuchni, wędrujemy szlakami lokalnych przysmaków, zwracamy uwagę na produkty najwyższej jakości, próbujemy i delektujemy się – słowem, poznajemy Polskę od kuchni. Znajdziecie w nim państwo wiele informacji na temat smaków Krainy Lessowych Wąwozów i nie tylko!