Retro Meleks - Podróż po Nałęczowie i Wąwolnicy

Kontakt ul. Fryderyka Chopina 1,
24-150 Nałęczów
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów
Telefon 721 948 772
e-mail retromeleks@gmail.com
Godziny otwarcia 10:00 - 19:00

Opis obiektu: Retro Meleks - Podróż po Nałęczowie i Wąwolnicy

Retro podróż to niezapomniane wycieczki w stylizowanym, elektrycznym pojeździe. Podróż odbywa się z głosem przewodnika, a w trakcie wyprawy goście poznają historię odwiedzanych miejsc i ludzi z nimi związanych.

Retro Meleks - Atrakcje Nałęczów

Retro Meleks to atrakcja, która znajduje się na liście Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów. Znajdujący się na terenie malowniczego uzdrowiska Nałęczów - Retro Meleks zabierze Państwa w niezapomnianą podróż uliczkami Nałęczowa i Wąwolnicy do dawnych lat.

Kilka słów o Retro Meleks  

Retro Meleks oferuje niezwykłe wycieczki stylizowane na dawne lata elektrycznym pojazdem. Wyruszając w tę podróż każdy poczuje się jak gość z przełomu XIX i XX w., a to uczucie zostanie dodatkowo umocnione po otrzymaniu tematycznych przebrań – w przypadku Pań są to duże, kolorowe kapelusze przyozdobione kwiatami, natomiast Panowie otrzymują meloniki, które były charakterystycznym elementem ubioru Bolesława Prusa. Ponadto kierowcami tych niesamowitych pojazdów są przewodnicy, najczęściej Panie, które także ubrane w piękne kapelusze oraz stylowe kreacje opowiedzą Państwu ciekawe rzeczy na temat zwiedzanych miejsc.

Co zobaczymy w trakcie podróży Retro Meleksem?      

W trakcie podróży Retro Meleksem goście poznają historie odwiedzanych miejsc oraz ludzi, którzy są z tymi miejscami związani, a także historie i tradycje Uzdrowiska Nałęczów. Opowieści te są dodatkowo wspomagane albumami, w których znajdują się dawne fotografie.

W Wąwolnicy natomiast będą mieli Państwo okazje poznać bogactwo historii tej urokliwiej miejscowości. Podróż tu odbywa się „Szlakiem Kultury Sakralnej i Wąwozów” po jednej z najstarszych miejscowości na Lubelszczyźnie. Turyści odwiedzą w trakcie tej przejażdżki  XIV-wieczną kaplicę z bogatą, stiukową dekoracją sklepienia z cudowną figurą Matki Bożej Kębelskiej, za której wstawiennictwem pielgrzymi zostają uzdrowieni z nowotworów oraz otrzymują dar potomstwa.

W programie podróży Retro Meleksem zapewnione są także przystanki, podczas których na uczestników przejażdżki czekają: degustacja leczniczych wód, spacery po lessowych wąwozach oraz wizyty w miejscowych muzeach.

Oferta Retro Meleks   

Retro Meleks w swojej ofercie posiada:

  • zwiedzanie Nałęczowa – zwiedzanie odbywa się w różnych wariantach od 40 min do 3 godz.
  • zwiedzanie Wąwolnicy – Lubelskiej Częstochowy – 3 godz.
  • ognisko w „Rytmie Retro” – ok. 2,5 godz.
  • „Cały Dzień w Sercu Lubelszczyzny i Krainie Lessowych Wąwozów” – cały dzień zwiedzania zakończony rozśpiewaną obiadokolacja w formie ogniska
  • zwiedzanie w języku angielskim

Oferta w ramach Akademii Lesslandia:

Nałęczowski Szlak Literacki – zwiedzanie Retro Meleksem

Opowieść o historii regionu oraz powstania uzdrowiska, gdzie przebywali i tworzyli Polscy pisarze m.in. Bolesław Prus, Stefan Żeromski czy Henryk Sienkiewicz. 

Zwiedzanie obejmuje: Zespół Pałacowo-Zdrojowy z zabytkami architektury z XVIII-XIX w., t.j. Pałac Małachowskich, Stare Łazienki czy Sanatorium Książę Józef. Znajdujące się na terenie Parku Zdrojowego: pomnik, ławeczka i bicykl Bolesława Prusa oraz pomnik Stefana Żeromskiego jak i obiekty sanatoryjne. Przedszkole im. Adama Żeromskiego, kościół parafialny z cmentarzem z zabytkowymi pomnikami, reprezentacyjna Aleja Lipowa z willową zabudową, wzgórze „Poniatówka” przez, które przebiega ścieżka spacerowa i punkt widokowy. Następnie zwiedzamy ul. Poniatowskiego, na której usytuowane są kolejne nałęczowskie wille oraz budynek Ochronki projektu Jana Koszczyc-Witkiewicza. Obiekt jest siedzibą muzeum Bolesława Prusa, w którym możemy zakończyć wspólne zwiedzanie. Dzieci mogą obejrzeć pamiątki związane z pisarzem oraz uczestniczyć w szerokiej gamie w warsztatów z przewodnikiem muzeum bądź jedziemy do Parku Zdrojowego gdzie kończymy podróż.

Czas trwania: około 1 godz.

Preferowana grupa wiekowa: szkoła podstawowa oraz ponadpodstawowa

 

Nałęczowski Szlak Literacki z degustacją wód leczniczych i Pijalnią Czekolady – zwiedzanie Retro Meleksem

Zwiedzanie obejmuje zwiedzanie z oferty nr 1 a dodatkowo połączone jest z wejściem do Domu Zdrojowego oraz kosztowaniem wód leczniczych ze źródeł żelazistych. Poznanie ich właściwości zdrowotnych. Podziwianie ponad 100-letnich palm w Palmiarni oraz popiersi zasłużonych dla Nałęczowa oraz Gości kuracyjnych m.in. Henryka Sienkiewicza czy Michała Elwiro Andriollego. Następnie przejście do Pijalni Czekolady E. Wedel oraz możliwość degustacji prawdziwej gorącej czekolady do picia.

Czas trwania: około 2 godz. z degustacją czekolady lub około 1,5 godz. bez degustacji czekolady

Preferowana grupa wiekowa: szkoła podstawowa oraz ponadpodstawowa

 

Nałęczowski Szlak Literacki z kosztowaniem wód leczniczych i spacerem po wąwozie lessowym

Trasa obejmuje zwiedzanie zawarte w ofertach 1 i 2 a ponadto podróżujemy do wąwozu lessowego „Głowackiego”, po którym chadzał Bolesław Prus. Spacer wraz z opowieścią o genezie powstania „Krainy Lessowych Wąwozów” oraz podziwianie atrakcji turystycznej- domki w drzewach, które służą jako baza noclegowa.

Czas trwania: około 3 godz. 

Preferowana grupa wiekowa: szkoła podstawowa oraz ponadpodstawowa

 

Szlakiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego – zwiedzanie Wąwolnicy

Start: Nałęczów – atrakcyjny przejazd meleksami do Wąwolnicy – zwiedzanie wzgórza dawniej zamkowego dzisiaj kościelnego, spacer po wąwozie, przejazd na Kębło (miejsce objawień) - powrót meleksami do Nałęczowa.

Czas trwania: około 3 godz. 

Preferowana grupa wiekowa: szkoła podstawowa oraz ponadpodstawowa


Retro Meleks jest certyfikowanym produktem Krainy Lessowych Wąwozów. Tytuł ten otrzymują podmioty gwarantujące najwyższą jakość świadczonych usług.

Informacje dodatkowe

Informacje

Obiekt Certyfikowany tak
Członek KLW tak
Atrakcja Akademii Lesslandia tak

Udogodnienia

Obiekt całoroczny tak

Udogodnienia w ramach Akademii Lesslandia

Usługa dostępna po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej tak

Lokalizacja

Nałęczów
Fryderyka Chopina 1, 24-150 Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.