Zamki i pałace

Zespół Zamkowy - Zamek i Baszta w Kazimierzu Dolnym
OpisPołożony nad miasteczkiem zamek został ufundowany przez króla Kazimierza wielkiego w I poł. XIV w. W czasie potopu szwedzkiego zamek został spalony i obrabowany, a kiedy utracił funkcje obronne, uległ stopniowemu zniszczeniu.
Telefon: 81 888 07 72
Zespół Parkowo-Pałacowy w Celejowie
OpisZespół Parkowo-Pałacowy w Celejowie to dawna siedziba rodu Choteckich z XV wieku. Obiekt udostępniony do zwiedzania jedynie z zewnątrz.
Telefon: 0818820449
Zespół Pałacowo-Parkowy Potockich
OpisZespół pałacowo-parkowy z murowanym pałacem z II połowy XVIII w. Zlokalizowany jest józefowskim w parku, przy skarpie wiślanej.
Zamek w Janowcu
OpisRenesansowy zamek wzniesiony na początu XVII w. na wysokiej skarpie wiślanej w miejscowości Janowiec. Odbywają się tu Turnieje Rycerskie, zlokalizowany jest również hotel.
Telefon: 81 881 52 28
Zamek Esterki - Bochotnica
OpisZamek na bochotnickim wzgórzu powstał w połowie XIV wieku. Pomysł budowy twierdzy w tym miejscu był realizacją planu Kazimierza Wielkiego. Opustoszały od XVII wieku.
Pałac Marynki w Puławach
OpisPałac murowany wzniesiony na rzucie prostokąta pod koniec XVIII w. przez Izabelę i Adama Kazimierza Czartoryskich dla ich córki - Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Usytuowany jest w południowej części zespołu pałacowo-parkowego za „Dziką Promenadą”.
Pałac Małachowskich
OpisPałac Małachowskich to dawna siedziba rodu Małachowskich, a obecnie to jeden z najcenniejszych zabytków Nałęczowa. Znajduje się w zabytkowym Parku Zdrojowym. Pałac jest ośrodkiem życia kulturalnego uzdrowiska.
Pałac Lubomirskich w Opolu Lubelskim
OpisZespół pałacowo-parkowy usytuowany jest na terenie d. wsi Niezdów - obecnie w obrębie miasta Opole Lubelskie. Położony w odległości ok. 2 km na zach. od centrum miasta, składa się z pałacu otoczonego parkiem oraz dwóch oficyn, usytuowanych symetrycznie za pałacem.
Pałac Kębło
OpisMurowany pałac powstał na początku XIX w., przebudowany w 1880 roku, wyremontowany w 1975 roku. Obecnie znajduję się tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Pałac Czartoryskich
OpisDawna rezydencja książąt Czartoryskich z dobrze zachowanymi wnętrzami m. in. barokową sienią, a także salami: Kamienną, Gotycką, Rycerską, Kolumnową i Balową. Obecnie Pałac Czartoryskich jest siedzibą m.in. Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB.