Winnica Las Stocki

Kontakt Las Stocki 80,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Las Stocki
Telefon 602 155 196; 696 092 951
e-mail winnica@lasstocki.pl

Opis obiektu: Winnica Las Stocki

Winnica położona w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Na areale 1,2 ha lessowych gleb rosną różne odmiany winorośli, z których właściciele z pasją produkują wina o niepowtarzalnym smaku. W winnicy pielęgnacja winorośli odbywa się bez użycia środków chemicznych.

Winnica Las Stocki - Atrakcje Kazimierz Dolny

Winnica Las Stocki zlokalizowana jest we wsi Las Stocki, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu Kazimierza Dolnego. Miejsce to znajduje się w Systemie Certyfikacji Usług i Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.

Kilka słów na temat Winnicy Las Stocki   

Winnica Las Stocki powstała w 2008 r. w urokliwej wsi Las Stocki i od tego czasu z każdym rokiem właściciele dokładają wszelkich starań, by gospodarstwo mogło się rozwijać i z wielką pasją dbają o różne odmiany winorośli, by dalej produkować wina o niepowtarzalnym smaku. Na chwilę obecną winnica posiada 1,2 ha lessowych gleb, na których posadzonych zostało, aż 9 odmian winorośli. Znajdują się tu szczepy na wina białe: grunner veltiner, seyval blanc, johanniter, aurora, bianca, solaris, muscaris oraz pinot blanc; oraz szczepy na wina czerwone: regent, zweigelt i cabernet cortis.

Wszystkie prace pielęgnacyjne na terenie winnicy Las Stocki wykonywane są ręcznie lub mechanicznie, bez użycia środków chemicznych. Aby winorośl mogła rosnąć zdrowo właściciele dbają o nie za pomocą wyciągów z roślin pokrzywy, skrzypu polnego oraz grejpfruta. 

Na terenie winnicy prowadzona jest enoturystyka, czyli turystyka winiarska, która polega na odwiedzaniu miejsc, w których uprawiana jest winorośl oraz pozwala na poznanie regionów winiarskich.

Właściciele Winnicy Las Stocki organizują na jej terenie degustacje win, w specjalnie przygotowanej do tego degustatorni, dla grup zorganizowanych od 10 osób do 50 osób. Mile widziane są również mniejsze grupy. Uczestnicy dodatkowo poznają na miejscu historie winnicy oraz przy ładnej pogodzie możliwy jest spacer oraz degustacja w samej winnicy.                   

Co znajduje się w pobliżu Winnicy Las Stocki?   

Winnica Las Stocki położona jest blisko takich miejscowości, jak: Kazimierz Dolny (10 km), Nałęczów (8 km) oraz Puławy (5 km). Ze względu na swoją lokalizację jest doskonałym miejscem pełnym atrakcji turystycznych. W okolicy dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu dostępnych jest wiele tras rowerowych i pieszych. Natomiast zimą w okolicach Rąblowa i Parchatki dostępne są wyciągi narciarskie. Ponadto winnica posiada również swój prywatny wąwóz, gdzie można wybrać się na przechadzkę. Dla miłośników przyrody okolice Lasu Stockiego są idealnym miejscem na obserwacje ptaków i innych zwierząt.

Oferta w ramach "Smaków Krainy Lessowych Wąwozów":

Dla turystów gospodarze organizują degustację z poczęstunkiem, poprzedzoną zwiedzaniem plantacji i wnętrz winiarni. W pięknie urządzonej degustatorni goście próbują różnych gatunków win, słuchając opowieści o historii tego miejsca.

Odwiedzając winnicę poznacie są zasady uprawy winnego krzewu, jego kształtowanie się i ochrona. Przestawiane są odmiany winorośli z jakich wytwarzane są jednogatunkowe wina. Właściciele powiadają o procesie fermentacji – oprowadzanie po winiarni. Goście degustują wina białe i czerwone, otrzymują kompletną informację jak powstaje polskie wino gronowe Poczęstunek stanowią: chleb, sery i przystawki.

 

Informacje dodatkowe

Informacje

Obiekt Certyfikowany tak
Rodzaje przeżyć Degustacje, Zwiedzanie

Informacje

Członek KLW tak
Obiekt na Szlaku Smaków tak

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Las Stocki 80, 24-120 Kazimierz Dolny
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.