Kościół pw. św. Teodora w Wojciechowie

Kontakt Wojciechów 113,
24-204 Wojciechów
Gmina Wojciechów
Miejscowość Wojciechów
Telefon 81 517 81 15

Opis obiektu: Kościół pw. św. Teodora w Wojciechowie

Drewniany, otoczony murowanym parkanem kościół stoi na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu lip i klonów. Wybudowany został w 1725 roku.

Kościół pw. Św. Teodora w Wojciechowie

Kościół pw. Św. Teodora to drewniany, otoczony murowanym parkanem kościół, który został wybudowany w 1725 r. Budynek znajduje się na niewielkim wzniesieniu w otoczeniu lip i klonów, w Wojciechowie.

Kilka informacji na temat Kościoła pw. Św. Teodora w Wojciechowie

Kościół pw. Św. Teodora został ufundowany przez ówczesnego właściciela Wojciechowa – Teodora Orzechowskiego, który został nawrócony z kalwinizmu na wiarę katolicką.

Kościół ten zaliczany jest do tzw. grupy „kraśnickiej” kościołów drewnianych, których główną cechą jest bezwieżowa fasada. Budynek wzniesiony został na planie prostokątnej, szerokiej nawy, równego jej wysokością i nieco węższego, prostokątnego prezbiterium z zakrystią i sionką oraz niższej kruchty od zachodu. Wnętrze wykonane jest w stylu barokowym, a na drewnianym ołtarzu głównym możemy zobaczyć obrazy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1836 r. oraz św. Kajetana i św. Teodora.

W Kościele pw. Św. Teodora znajdują się także dwa ołtarze boczne; po lewej obraz Przemienienia Pańskiego, natomiast po prawej obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ołtarze dodatkowo zdobione są przez kurdybany – czyli barwione skóry intensywnie dekorowane we wzory tłoczeniami, złoceniami oraz malowidłami.

Przy kościele znajduje się także drewniana dzwonnica z 1 poł. XVIII w., ogrodzenie z 1802 r. i kostnica z przełomu XVIII i XIX w.

Informacje dodatkowe

Udogodnienia

Bezpłatny parking tak

Lokalizacja

Wojciechów
Wojciechów 113 , 24-204 Wojciechów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.