Kościół pw. Świętego Józefa

Kontakt ul. Włostowicka 61,
24-100 Puławy
Gmina Puławy
Miejscowość Puławy
Telefon 81 888 47 27
e-mail pulawy-sw.jozefa@diecezja.lublin.pl

Opis obiektu: Kościół pw. Świętego Józefa

Barokowy kościół parafialny pw. Świętego Józefa we Włostowicach powstał w roku 1728 wg projektu Franciszka Mayera.

Kościół pw. Świętego Józefa we Włostowicach

Barokowy kościół parafialny pw. Świętego Józefa we Włostowicach powstał w roku 1728 według projektu Franciszka Mayera.

Kilka informacji na temat Kościoła pw. Świętego Józefa we Włostowicach

Pierwsze wzmianki o Kościele pw. Świętego Józefa pochodzą z XV w. od Jana Długosza, które zapisane są w „Liber Beneficiorum Dioecesis Cracoviensis”, gdzie pisze „Wieś Włostowice, należąca do parafii Jaroszyn, ma swoją drewnianą kaplicę, do której proboszcz Jaroszyński w niedzielę i święta ze Mszą św. przeprawia się łódką przez Wisłę”.

Fundatorką kościoła była córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego – pani na Puławach Elżbieta Sieniawska. W 1731 r. natomiast dziedzicami Włostowic zostali Czartoryscy, którzy wielką troską otoczyli kościół parafialny. Dzięki nim świątynia posiada do dziś murowaną posadzkę, chrzcielnicę w stylu rokokowym, wykonaną w 1755 r. przez rzeźbiarzy puławskich.

W Kościele pw. Świętego Józefa znajdują się obrazy Wojnakowskiego (ucznia Bacciarellego), do których pozowały córki Adama i Izabeli z Flemingów – Maria i Zofia oraz ulubienica księżnej Izabeli – Zofia z Matuszewiczów Kickiej. W murze okalającym kościół umieszczone są tablice nagrobne. W 1817 r. w bocznych ołtarzach zostały umieszczone obrazy Chrystusa niosącego krzyż i Matki Bożej Karmiącej, namalowane sepią przez Zofię Kicką z Matuszewiczów.

Lokalizacja

Puławy
ul. Włostowicka 61, 24-100 Puławy
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.