Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kontakt ul. Chrystiana Piotra Aignera 1,
24-100 Puławy
Gmina Puławy
Miejscowość Puławy
Telefon +48 81 887 45 33
e-mail kontakt@parafiagorkapulawy.pl

Opis obiektu: Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przed laty kaplica pałacowa Czartoryskich. Zlokalizowany jest w Puławach.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny niegdyś stanowił kaplicę pałacową Czartoryskich. Jest to najmłodsza z zabytkowych budowli na terenie parku w Puławach.

Kilka informacji na temat Kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został wzniesiony na zlecenie księżnej Izabeli i jej męża w 1803 r. Budowla została wybudowana w stylu klasycystycznym na wzór rzymskiego panteonu, a zaprojektował ją Piotr Aigner przy współudziale dekoratora Fryderyka Baumana. Pierwotnie budynek miał pełnić funkcję rodzinnego mauzoleum dlatego w ścianach widoczne są wnęki, w których miały być chowane szczątki członków rodu Czartoryskich.

Kaplica ma kształt rotundy przykrytej kopułą, a wejście do niej otoczone jest kolumnami w stylu kornyckim. Nad jej drzwiami widnieje napis „Panny na wiary i cnoty ukochanej matki swojej Maryi z Sieniawskich Xsiężny W.R. Adam Kazimierz Poświęca”. We wnętrzu dostęp do światła dziennego zapewniają okna nad galerią, która wsparta jest na 12 kolumnach w jońskim stylu.

Lokalizacja

Puławy
ul. Chrystiana Piotra Aignera 1, 24-100 Puławy
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.