Kamienica Celejowska

Kontakt ul. Senatorska 11/13,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny
Telefon 81 88 10 104
Godziny otwarcia 10:00 - 17:00

Opis

Kamienica Celejowska przez wielu uznawana za najpiękniejszy mieszczański dom renesansowy w Polsce! Kamienica powstała około roku 1635 dla bogatego mieszczanina kazimierskiego Bartłomieja Celeja.

Przodkowie Celejów wywodzili się z włoskiego rodu mieszczańskiego de Celli i w XVI stuleciu przybyli na Lubelszczyznę, szybko stając się potentatami w handlu zbożem. Nie byli to jedyni przybysze ze słonecznej Italii, którzy na kazimierskim handlu rzecznym zbili prawdziwą fortunę; miejskie kroniki pośród znamienitych kazimierzan wymieniają również niejakich Fontanów i Sertów. Podobnie jak sam właściciel, również wystrój samej kamienicy ma włoskie korzenie. Sztukateria powstała bowiem w tutejszych warsztatach Santi Gucciego, twórcy nagrobka Stefana Batorego na Wawelu oraz wystroju zamku w Janowcu. Dzieło mistrza zmarłego w początku XVII stulecia godnie kontynuowali uczniowie, i to ich dziełem jest imponująca attyka. Cztery rzeźby przedstawiają: św. Jana Chrzciciela, Chrystusa, Maryję i św. Bartłomieja- patrona fundatora. Obecnie w kamienicy mieści się jeden z oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego.

W muzeum zobaczyć przede wszystkim Kazimierz na płótnach artystów z ostatnich dwóch stuleci – od Leona Wyczółkowskiego i Władysława Ślewińskiego, poprzez twórcę kazimierskich plenerów malarskich Tadeusza Pruszkowskiego, aż po popularnego u schyłku XX wieku Stanisława Jana Łazorka. Obok imponujących rozmiarów makieta przedstawiająca miasteczko w roku 1910.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Senatorska 11, 24-120 Kazimierz Dolny