Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości

Kontakt Nowy Gaj 18a,
24-204 Wojciechów
Gmina Wojciechów
Miejscowość Nowy Gaj
Telefon 505 288 292; 501 447 901
e-mail gbukowski@vp.pl

Opis

Jedna z największych w Polsce prywatnych kolekcji minerałów, meteorytów i skamieniałości zgromadzona w zabytkowym Młynie Hipolit w Nowym Gaju. Turyści mogą wziąć udział m.in. w lekcjach muzealnych, warsztatach geologicznych, fizycznych, grach terenowych czy w płukaniu złota.

Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości  - Kraina Lessowych Wąwozów

Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości to atrakcja turystyczna znajdująca się na liście Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów. Obiekt zlokalizowany jest w małej miejscowości Nowy Gaj, blisko Nałęczowa oraz Wojciechowa. Muzeum znajduje się w Młynie Hipolit, który dawniej był młynem wodnym na rzece Bystrej i posiada jedną z największych w Polsce prywatnych kolekcji minerałów, skamieniałości i meteorytów. Młyn, jak i również Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości zostały uznane za jedną z „Perełek Lubelszczyzny”. 

Kilka informacji o Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości

Kolekcja Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości powstaje od ponad 30 lat i na chwilę obecną liczy 5 tys. eksponatów. W swoich zbiorach muzeum posiada wyjątkowe eksponaty do których należą: najważniejsze znalezisko czyli Meteoryt Niedźwiada, który spadł ok. 40 mln lat temu w okolicach Lubartowa, Stomatosuchus – duża skamieniała czaszka krokodyla pochodzącego z Maroka, Krystaliczny bizmut oraz Niebieski halit. 

W kolekcji znajdują się także: meteoryty, agaty, skamieniałości, gipsy, hality i bursztyny.    

Atrakcje, które oferuje Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości   

Muzeum Minerałów, Meteorytów i Skamieniałości posiada w swojej ofercie wiele atrakcji, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dla zainteresowanych organizowane są wycieczki naukowe oraz edukacyjna gra terenowa, podczas której uczestnicy mogą poznać budowę geologiczną okolicy.

Oprócz tego dostępne są warsztaty dla dzieci i dorosłych, a świetną atrakcją są zajęcia astronomiczne w planetarium Gemini oraz nocne obserwowanie nieba przez teleskop.       

Na terenie muzeum można także obejrzeć „czynny wulkan”, czyli makietę wulkanu, która zieje prawdziwym ogniem i pyłami wulkanicznymi.

Dużą popularnością wśród uczestników cieszy się płukanie złota, podczas którego odbywa się bicie monet o nominale „1 Hipolit”, co jest niepowtarzalną pamiątką na przyszłość oraz odlewanie monet – z płynnego metalu, który ma ok. 330 stopni dzięki czemu można samodzielnie stworzyć monetę w kształcie młyńskiego koła.

Zimą istnieje możliwość organizacji przez muzeum kuligu na max. 20 osób. Przejażdżka odbywa się ciągniętymi przez konie saniami po pięknych okolicznościach przyrody, a po wszystkim odbywa się ognisko w miłej atmosferze.

 

Informacje dodatkowe

Informacje

Członek KLW tak
Obiekt Certyfikowany tak

Lokalizacja

Wojciechów
Nowy Gaj 18a, 24-204 Wojciechów