Willa Podgórze to typowy dla Nałęczowa przykład drewnianej architektury uzdrowiskowej w typie szwajcarskim z XIX w. Wyróżniają ją trzy dwukondygnacyjne werandy zdobione ornamentem roślinnym.
Willa Podgórze została wzniesiona ok. 1880 r. w okresie realizowania na terenie Nałęczowa, według koncepcji Michała Górskiego, nowoczesnego uzdrowiska, miasta-ogrodu.
Willa Podgórze została wybudowana przez Aleksandra Oskierko – litewskiego ziemianina, który sprzedał ją doktorowi Karolowi Benniemu, lekarzowi i społecznikowi. Za czasów Benniego znajdował się tu pensjonat, gdzie mieszkał m.in. Henryk Sienkiewicz, a także Jan i Mieczysław Karłowiczowie.
Budynek Willi Podgórze zlokalizowany jest w Nałęczowie, na obszernej prostokątnej działce, ogrodzonej siatką. Fasada budynku zwrócona jest w stronę ulicy. W głębi posesji znajduje się oficyna i ustęp. Budynek willi jest drewniany o konstrukcji wieńcowej, z belek modrzewiowych, oszalowanych deskami sosnowymi, osadzony na murowanym z cegły i kamienia cokole. Obiekt wzniesiony jest na nieregularnym planie, składającym się z trzech części założonych na rzutach prostokąta (środkowa i wschodnia) i kwadratu (zachodnia) oraz kwadratowej wieży z południowo-zachodnim narożu.