Pałac Marynki w Puławach

Kontakt Kazimierska 2,
24-100 Puławy
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny

Opis obiektu: Pałac Marynki w Puławach

Pałac murowany wzniesiony na rzucie prostokąta pod koniec XVIII w. przez Izabelę i Adama Kazimierza Czartoryskich dla ich córki - Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Usytuowany jest w południowej części zespołu pałacowo-parkowego za „Dziką Promenadą”.

Pałac Marynki w Puławach

Pałac Marynki zlokalizowany jest w Puławach, na ulicy Kazimierskiej. Jest to klasycystyczny pałac murowany, wzniesiony na rzucie prostokąta pod koniec XVIII w. przez Izabelę i Adama Czartoryskich, dla ich córki – Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej.

Kilka informacji na temat Pałacu Marynki

Pałac Marynki wchodzi w skład zespołu pałacowo-parkowego przy Pałacu Czartoryskich i usytuowany jest w jego południowej części za „Dziką Promenadą”. Jego nazwa pochodzi od imienia córki Izabeli i Adam Czartoryskich – Marii Anny księżnej Wirtemberskiej, a sama rezydencja miała stanowić posag Marii wstępującej w związek z Ludwikiem księciem von Württemberg-Montbéliard.

Jednak zawarte w 1784 r. małżeństwo rozpadło się za nim ukończono budowę pałacu za przyczyną haniebnej postawy małżonka Marii podczas wojny w 1792 r., kiedy to dowodzący wojskami litewskimi Ludwik kolaborował z zaborcami.

W latach późniejszych w pałacu często nocowali goście, przybywający do majątku Czartoryskich, natomiast po ich emigracji pałac, jak i inne dobra przekazano na rzecz Instytutu Agronomicznego. Pałac Marynki szczególnie upodobał się pszczelarzom, dzięki czemu w obiekcie mieścił się Zakład Pszczelarstwa Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W 2017 r. obiekt został zakupiony przez miasto Puławy.

Lokalizacja

Puławy
Kazimierska 2, 24-100 Puławy
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.