1. Warsztaty malowania na szkle w pracowni „Klimaty” w Nowym Gaju
Fusing jest to technika obróbki szkła w bardzo wysokich temperaturach w specjalistycznym piecu. Celem warsztatów jest poznanie techniki fusingu poprzez wykonanie szklanej dekoracji w formie obrazka do powieszenia – przez ozdobienie szkła według indywidualnego projektu uczestnika. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje szklaną płytkę (o wymiarach ok. 10x20cm) wypaloną metodą fusingu (gotową do malowania) oraz farby do szkła (nie wymagające wypału w piecu).
Uczestnicy warsztatów poznają technikę wytrapiania szkła metodą fusingu oraz dowiedzą się:
Przybliżymy historię szkła w Europie, jego wędrówkę po kontynencie oraz metody utrzymywanie techniki obróbki szkła w tajemnicy. Uczestnicy podczas warsztatów własnoręcznie wykonają szklaną pamiątkę.
2. Muzeum Kowalstwa, zajęcia warsztatowe „Podkówka nie tylko z żelaza”
Dzieci pod fachową opieką instruktora własnoręcznie wykonują podkowę z masy solnej z zachowaniem wszelkich zasad jej budowy. „Kując” podkowę z tego plastycznego i bezpiecznego materiału dzieci na chwilę zamieniają się w małych ko-wali. Nadają jej właściwy kształt, robią otwory na hufnale czyli gwoździe kowalskie, następnie zdobią ją tak, aby każda z nich była podpisana znakiem wykonawcy i stanowiła wyrób niepowtarzalny i wyjątkowy. Podczas zajęć dzieci poznają różnicę miedzy podkową zimową i letnią, podkową dla koni wojskowych czy pociągowych. Uczą się, że czasem kopyto jest chore i należy zrobić podkowę ortopedyczną. To doskonała nauka połączona z zabawą.
Kiedy podkowy są wypiekane, grupa zwiedza jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, do którego dotrzeć można wspinając się na szczyt XVI wiecznej Wieży Ariańskiej. Podziwiać można tam ponad 1500 eksponatów sztuki kowalskiej.
Program wycieczki może być ciekawych urozmaiceniem lekcji: