Rynek w Kazimierzu Dolnym sprawia, że drogi przyjezdnych splatają się z codziennym życiem mieszkańców Kazimierza. To tutaj mają miejsce rozmaite wydarzenia kulturalne – a w dni targowe, we wtorki i piątki, odbywa się tu od wieków handel produktami rolniczymi. Dzisiejszy wygląd rynku został nadany przez znanego w XX w. architekta Jana Koszyca-Witkiewicza.
Duży rynek w Kazimierzu Dolnym podzielony jest na dwie części: starszą, która została wzniesiona wyżej przy farze oraz młodsza, większa położona nieco niżej. Serce miasta powstało ok XVI w. i jest to klimatyczne miejsce, które niegdyś stało się kolebką spotkań artystów, gwiazd oraz literatów.
Atrakcyjności rynku dodają znajdujące się tu historyczne zabytki: kamienice, studnia, spichlerze oraz kościoły. Kamienica, która przyciąga największą uwagę na rynku to stojące obok siebie kamienice braci Przybyłów z XVII w. W architekturze kamienic widać wpływy włoskie i niderlandzkie, które zostały spolszczone przez wiejskich rzemieślników i budowniczych.
Z rynku rozciąga się także widok na najważniejsze budowle średniowiecznego miasta: farę, zamek i wieże strażniczą.