Synagoga, która zlokalizowana jest w Kazimierzu Dolnym przy Małym Rynku powstała w drugiej połowie XVIII w. na planie prostokąta.
Synagogę tworzyła niegdyś sala główna, przedsionek i babiniec, który przeznaczony był dla kobiet. Budynek został wymurowany z lokalnego kamienia wapiennego w stylu późnobarokowym. Dawniej jego wnętrza zdobione były bogatą polichromią naścienną oraz sklepieniową przedstawiającą m.in. Ścianę Płaczu w Jerozolimie, Grób Racheli oraz zwierzęta.
Do dnia dzisiejszego w Synagodze zachowały się: sklepienie przedsionka oraz zegar słoneczny znajdujący się na bocznej ścianie budynku.
Na ścianie Synagogi, od strony Małego Rynku, widnieje tablica upamiętniająca kazimierskich Żydów: „Ku czci trzech tysięcy polskich obywateli żydowskiej narodowości, dawnych mieszkańców Kazimierza Dolnego, zamordowanych przez okupanta hitlerowskiego w czasie II wojny światowej”.
Obecnie właścicielem Synagogi jest warszawska gmina żydowska. We wnętrzu Synagogi mieści się natomiast sklep Judaika z koszernymi produktami, kawiarnia „U Esterki” oraz pokoje do wynajęcia. W sali głównej na parterze latem odbywają się koncerty, spektakle i pokazy filmowe.