Pałac w Kraczewicach to jedyny secesyjny budynek w okolicy, który został wzniesiony w 1913 r. przez Henryka i Władysława Gerliczów, należących do rodziny przemysłowców lubelskich.
Pałac w Kraczewicach zachowując częściowo swoją tradycyjną bryłę, zyskał również modną w tych czasach secesyjną szatę zewnętrzną, pozostając tym samym wyjątkowym przykładem tego typu architektury na terenie Lubelszczyzny i kraju. Pałac został wzniesiony na dwuczłonowym planie, który składał się z parterowego korpusu głównego i dostawiono do niego od strony południowej piętrowego, podpiwniczonego skrzydła bocznego. W trakcie długiego okresu powojennego pałac pełnił różnorodne funkcje, znajdowały się tu m.in. biura, sklepy oraz mieszkania prywatne.
W 1983 r. w zrujnowanym już dworze powstał zamysł przeznaczenia budynku na siedzibę dziecięcych zespołów artystycznych „Scholares Minores pro Musica Antiqua” oraz „Szczygiełków”. Początkowo prace przy odbudowie obiektu wykonywane były siłami dzieci – członków zespołów – i ich rodziców, jednak z inicjatywy ówczesnego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Naczelnika Miasta i Gminy Poniatowa przystąpiono do remontu kapitalnego dworu i restauracji parku.
W 1988 r. nastąpiło wprowadzenie do dworu dziecięcych zespołów artystycznych i powołanie do życia „Domu Muzyki”.
Obecnie organizowane są tu muzyczne spotkania, śluby, konferencje i imprezy kulturalne. W obiekcie istnieje również możliwość wynajęcia pokoi.