Muzeum Czartoryskich mieści się w zabytkowym Pałacu Czartoryskich w Puławach, a jego eksponaty są bezpośrednio związane z historią Polski oraz samą rodziną Czartoryskich. Obiekt znajduje się na liście Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
Muzeum Czartoryskich zostało otworzone w 2009 r. w celu kontynuowania tradycji pierwszego polskiego muzeum założonego w Puławach przez księżną Izabelę z Flemingów Czartoryską w 1801 r. Jego misją jest upowszechnienie sztuki polskiej i światowej, wypełnienie ideowego testamentu księżnej Izabeli oraz kształtowanie postawy patriotycznej.
Eksponaty w muzeum gromadzone są od końca XVIII w. po drugą połowę wieku XIX i pochodzą one z kolekcji księżnej Izabeli oraz zbiorów jej wnuka – księcia Władysława Czartoryskiego, który nabywał swoje dzieła sztuki przebywając na emigracji w Paryżu.
W Muzeum Czartoryskich można obecnie podziwiać wysokiej klasy malarstwo, militaria, rzemiosło artystyczne oraz pamiątki o charakterze historyczno-sentymentalnym.
W 2017 r. Muzeum Czartoryskich stało się samodzielną placówką podległą Miastu Puławy i od tego czasu na jego terenie organizowane są wystawy czasowe, imprezy kulturalne oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży.
Muzeum Czartoryskich posiada bogatą ofertę edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Organizowane są tu zarówno warsztaty, jak i lekcje muzealne o różnorodnej tematyce, skierowane do różnych grup wiekowych. Dla przykładu najmłodsi poznają muzealne tajemnice oraz dowiedzą się jak zostać młodym kolekcjonerem, młodsza młodzież natomiast zaprojektuje wspólnie z Izabelą Czartoryską park w stylu angielskim oraz dowiedzą się jakie mityczne stworzenia żyją w Pałacu.
Wszystkie zajęcia odbywają się na terenie Muzeum Czartoryskich i w zależności od tematyki są one przeprowadzane w salach ekspozycyjnych lub w sali edukacyjnej.
Muzeum Czartoryskich położone jest w Puławach, gdzie warto przespacerować się Parkiem Czartoryskich, na którego terenie znajduje się wspomniany już Pałac, Świątynia Sybilli, pałac Marynki oraz Domek Grecki i Gotycki. Ponadto na miejscu znajduje się również Muzeum Badań Polarnych, gdzie znajdziecie takie eksponaty, jak: rzeźba z kości morsa czy skuter śnieżny i sanie z polskich stacji polarnych.