Muzeum Kowalstwa to wyjątkowy i jedyny tego typu obiekt w Polsce. Zlokalizowany w Wojciechowie, znajduję się na najwyższej kondygnacji Wieży Ariańskiej. Muzeum znajduje się na liście Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
Dla turystów Muzeum Kowalstwa udostępnia starą, w pełni wyposażoną kuźnie z paleniskiem, kowadłem i miechem kowalskim, a także kolekcją narzędzi kowalskich i rolniczych. Z każdym rokiem kolekcja, która znajduje się w Muzeum staje się coraz bogatsza, dzięki temu w ciągu kilkudziesięciu lat udało się zgromadzić niezwykłą kolekcję przedmiotów kutych, takich jak: kraty, krzyże, świeczniki, lampy, itp.
Ponadto znacząca część Muzeum Kowalstwa przeznaczona jest na wyroby artystyczne kilkudziesięciu kowali polskich, węgierskich, czeskich oraz białoruskich. Głównie są to wyroby, które powstały w ramach konkursów odbywających się podczas Ogólnopolskich Spotkań Kowali, Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej.
W cenie biletu zawarte jest również wejście do Wojciechowskiego Muzeum Regionalnego, dzięki któremu możemy cofnąć się do XX w za sprawą wnętrz, które stylizowane są na wzór chałup Wojciechowskich i narzędzi, które niegdyś służyły mieszkańcom wsi.
W Muzeum Kowalstwa odbywają się lekcje muzealne, które mają na celu przybliżenie zainteresowanym zawodu jakim jest kowal. Ponadto uczestnicy lekcji mają okazje poznać legendy kowalskie oraz opowieści z życia miejscowych kowali. Podczas lekcji odbywa się również zwiedzanie, które obejmuje: imitację starej kuźni, ekspozycję narzędzi rolniczych oraz podków dla koni i bydła, kolekcję replik broni średniowiecznej, ekspozycje wyrobów kowalstwa artystycznego, m.in. kute akwarium czy patera na owoce, która została wykonana przez kobietę.
W ofercie dla grup znajdują się także warsztaty, pt. „Podkowa z masy solnej”, podczas których grupy wykonują podkowy z zachowaniem wszelkich zasad ich budowy.
Nieodpłatnie Muzeum Kowalstwa wypożycza sprzęt do gier i zabaw na świeżym powietrzu przy Wieży Ariańskiej. Do dyspozycji zainteresowanych udostępniane są chusty animacyjne, skakanki, piłki, worki, ringo oraz sprzęt do badmintona. Ponadto na placu przy wieży istnieje możliwość zorganizowania ogniska w cenie 70 zł od grupy.
Muzeum Kowalstwa położone jest w Wojciechowie, gdzie warto odwiedzić także jedną z najsłynniejszych kuźni w Polsce z 1920 r. oraz atrakcje skierowane szczególnie dla najmłodszych: Owadolandie - park edukacyjno-rekreacyjny oraz ZOO Wojciechowskie. Niedaleko Wojciechowa, bo zaledwie 6 km dalej, znajduje się Nałęczów, który posiada status uzdrowiska i jest idealnym miejscem, by spędzić tu wolny czas.
Dzieci pod fachową opieką instruktora własnoręcznie wykonują podkowę z masy solnej z zachowaniem wszelkich zasad jej budowy. „Kując” podkowę z tego plastycznego i bezpiecznego materiału dzieci na chwilę zamieniają się w małych kowali. Nadają jej właściwy kształt, robią otwory na hufnale czyli gwoździe kowalskie, następnie zdobią ją tak, aby każda z nich była podpisana znakiem wykonawcy i stanowiła wyrób niepowtarzalny i wyjątkowy. Podczas zajęć dzieci poznają różnicę miedzy podkową zimową i letnią, podkową dla koni wojskowych czy pociągowych. Uczą się, że czasem kopyto jest chore i należy zrobić podkowę ortopedyczną. To doskonała nauka połączona z zabawą.
Podkowy, upieczone na miejscu są doskonałą pamiątką z Wojciechowa.
Czas przygotowania: 1 godz.
W programie:
W cenie biletu przewidziane jest również zwiedzanie Wojciechowskiego Muzeum Regionalnego, które pozwala cofnąć się w czasie do lat 20 – tych XX w. Wnętrze stylizowane na wzór chałupy Wojciechowskiej w pełni wyposażone zostało w sprzęty i narzędzia którymi posługiwali się niegdyś mieszkańcy Ziemi Wojciechowskiej.
Czas trwania warsztatów: 1 godz. + 1 godz. zwiedzania
Preferowana grupa wiekowa: 5-15 lat