Pracownia Fusingu Klimaty to rodzinna pracownia zlokalizowana w Starym Gaju, niedaleko miejscowości Nałęczów. Miejsce znajdujące się wśród zaciszu natury daje dużo inspiracji na tworzenie nowych, wspaniałych dzieł ze szkła. Miejsce to znajduje się na liście Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
Na początek może kilka słów o tym czym w ogóle jest fusing? Właściciele Pracowni Klimaty przedstawiają fusing jako technikę stapiania szkła oraz formowania go w bardzo wysokich temperaturach, w specjalnie przeznaczonych do tego piecach. Do jego wykonania wykorzystywane jest szkło kolorowe i bezbarwne oraz różnego rodzaju posypki, takie jak: fryty, farby, tlenki, a nawet opiłki metali. Dzięki tej technice można wykonywać zarówno dzieła dekoracyjne, jak i użytkowe wyposażenia wnętrz.
Pracownia Fusingu Klimaty znajduje się w nowym budynku, wyposażonym w profesjonalny piec, stół warsztatowy oraz pełny węzeł sanitarny. W komfortowych warunkach uczestnicy mają możliwość tworzenia form użytkowych oraz dekoracyjnych ze szkła. Właściciele wszystkie kształty, z których później wykonywane są dzieła, wycinają ręcznie, a wszystkie projekty ostateczną formę przybierają dopiero w piecach, ukazując nam swoje piękno. Wszystkie rękodzieła, nawet te zrobione z jednego kształtu i formy, są niepowtarzalne.
Pracownia Fusingu Klimaty posiada możliwość tworzenia zamówień dla indywidualnych klientów, a swojej ofercie posiadają dla nich wyroby takich dzieł, jak:
Podejmują się również współpracy z firmami, a na ich zlecenie mogą stworzyć m.in. szklane statuetki, upominki, gadżety firmowe i reklamowe.
Pracownia Fusingu Klimaty organizuje również warsztaty dla dzieci, jak i dla dorosłych. Podczas ich trwania uczestnicy mogą poznać historię szkła i własnoręcznie wykonać swoje pamiątki. Osoby, które chciałyby lepiej poznać technikę wyrabiania szkła mogą wybrać się na warsztaty z możliwością noclegu. Pracownia do dyspozycji uczestników udostępnia 4 pokoje z łazienkami oraz wspólnym aneksem kuchennym.
Celem warsztatów jest poznanie techniki fusingu poprzez wykonanie szklanej dekoracji w formie obrazka do powieszenia – przez ozdobienie szkła według indywidualnego projektu uczestnika. Każdy uczestnik warsztatów otrzymuje szklaną płytkę (o wymiarach ok. 10x20cm) wypaloną metodą fusingu (gotową do malowania) oraz farby do szkła (nie wymagające wypału w piecu).
Program warsztatów: Uczestnicy warsztatów poznają technikę wytrapiania szkła metodą fusingu oraz dowiedzą się:
Przybliżymy historię szkła w Europie, jego wędrówkę po kontynencie oraz metody utrzymywanie techniki obróbki szkła w tajemnicy. Uczestnicy podczas warsztatów własnoręcznie wykonają szklaną pamiątkę.
Czas trwania warsztatów: 2 h
Preferowana grupa wiekowa: od 6 roku życia