Park Zdrojowy w Nałęczowie

Opis obiektu: Park Zdrojowy w Nałęczowie

Zabytkowy Park Zdrojowy w mieście Nałęczów. Prus i Żeromski określali go mianem swojego ulubionego miejsca w uzdrowisku.

Park Zdrojowy w Nałęczowie

Zabytkowy park pełniący funkcję uzdrowiskową, położony jest w centrum Nałęczowa. W 1975 r. Park Zdrojowy został wpisany do rejestru zabytków.

Kilka informacji na temat Parku Zdrojowego w Nałęczowie

Początki Parku Zdrojowego sięgają końca XVIII w., a jego założycielem oraz organizatorem był Stanisław Małachowski. To również on w 1775 r. wybudował na jego terenie pałac, znany dziś jako Pałac Małachowskich, który jest jednym z najsłynniejszych zabytków Nałęczowa.

W czasie budowy pałacu zapoczątkowano proces przekształcania istniejących kwaterowych ogrodów użytkowych.

Następny właściciel – Antoni Małachowski poszukując rud żelaza odkrył na swoich posiadłościach istnienie źródeł wód o walorach leczniczych. Potwierdziły to badania chemiczne, dlatego od 1817 r. datuje się powstanie w Nałęczowie uzdrowiska. Już wtedy nad stawem w Parku Zdrojowym zaczęły powstawać pierwsze obiekty uzdrowiskowe i rozpoczął się napływ kuracjuszy.

Park Zdrojowy w Nałęczowie spełnia przede wszystkim funkcję uzdrowiskową, a leczniczy wpływ mikroklimatu samoczynnie obniża ciśnienie krwi. Centrum parku jest niewielki plac nad stawem przy tamie, zwany Wyspą Miłości, który koncentruj ruch spacerowiczów. Na zachód od niej, przy brzegu stawu stoją trzy „Panny Nałęczowskie” – rzeźba Adama Smolany, symbolizująca wiarę, nadzieję i miłość.

Obecnie na terenie Parku Zdrojowego znajduje się: Pałac Małachowskich, najstarsze zabytkowe sanatorium, Stare Łazienki, Pijalnia wód wraz z Palmiarnią, Pijalnia Czekolady, Kompleks Wodny Atrium oraz domki: angielski, grecki i biskupi.

Lokalizacja

Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.