Kraina Lessowych Wąwozów uhonorowana tytułem Polskiej Marki Turystycznej, jest jednym z najbardziej interesujących regionów turystycznych Województwa Lubelskiego.
Walory przyrodnicze i kulturowe sprawiają, że obszar ten stanowi wymarzone miejsce do uprawiania turystyki aktywnej. Dla tych którzy chcą zyskać zdrowie, zredukować wagę i utrzymać dobrą kondycję, Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Lessowych Wąwozów” utworzyła sieć szlaków Nordic Walking.
Trasy stanowią 17 lokalnych pętli biegnących przez teren siedmiu Gmin. Prowadzą przez pola, lasy i wąwozy, a także obok rzek i najciekawszych atrakcji turystycznych. Są dobrze oznakowane, wyposażone w tablice informacyjne i posiadają wyznaczone miejsca umożliwiające wykonanie ćwiczeń przed marszem czy zatrzymanie się na odpoczynek.
Zapraszamy do zapoznania się z publikacją o Szlakach Nordic Walking w Krainie Lessowych Wąwozów:
TRASY NORDIC WALKING W GMINIE NAŁĘCZÓW
Gmina Nałęczów leży w powiecie puławskim, wśród wzgórz okalających doliny rzeki Bystrej i Bochotniczanki. Urozmaicona rzeźba terenu oraz bogactwo flory, zadecydowało o włączeniu tego terenu w strefę ochronną Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Obszar obfituje w liczne parki leśne, zbiorniki wodne oraz lessowe wąwozy porośnięte bujną roślinnością. Sercem gminy jest Nałęczów - jedyne w Polsce uzdrowisko o profilu kardiologicznym. Tutejszy Zakład Leczniczy oferuje zróżnicowane usługi noclegowe, gastronomiczne oraz kulturalne, a liczne sanatoria i pensjonaty gwarantują bogatą gamę badań i zabiegów. Goście mogą korzystać z ośrodków odnowy biologicznej, salonów SPA, oraz gabinetów kosmetycznych i masażu. Ofertę uzdrowiska wzbogacają znane od ponad 200 lat źródła leczniczych wód mineralnych. Do atrakcji turystycznych gminy zalicza się Park Zdrojowy z wieloma zabytkowymi obiektami, XVIII-wieczny Pałac Małachowskich, Muzea Stefana Żeromskiego i Bolesława Prusa, kompleks wodny Atrium oraz Nałęczowski Zwierzyniec – Małe ZOO. Przy głównych ulicach Nałęczowa podziwiać można willową zabudowę z zachowanymi stylami: szwajcarskim i zakopiańskim. Gminę warto odwiedzić w czasie Międzynarodowych Zawodów Balonowych czy Festiwalu Muzycznego “Viva ill Cantare”.
Trasa żółta
Przebieg: Nałęczów - sołectwo Bochotnica - Choiny - Nałęczów
Długość szlaku: 11 km
Czas przejścia: ok. 2 godz. i 10 min
Proponowany początek trasy: Plac Zdrojowy w Centrum Nałęczowa
Ciekawa trasa rekreacyjno-turystyczna, o zróżnicowanym przebiegu. Prowadzi początkowo ulicą 1 Maja, wzdłuż Parku Zdrojowego, a następnie przy Nałęczowskim Ośrodku Kultury, skręca w Aleję Lipową wysadzoną wiekowymi drzewami. Na tym odcinku warto przyjrzeć się zabytkowym willom oraz otaczającym ich ogrodom. Następnie szlak skręca w ulicę Bolesława Prusa i prowadzi zacisznymi alejkami, obok ciekawego budynku Liceum Plastycznego im. Józefa Chełmońskiego. Dalej trasa wykracza poza miasto i biegnie przez tereny polne i leśne. Na szlaku znajdują się liczne lessowe wąwozy, których urokliwe drogi niekiedy przechodzą w wąskie ścieżki. Trasa zatacza pętlę biegnąc krótkim odcinkiem drogi wojewódzkiej, by następnie poprowadzić wzdłuż lasu w stronę miejscowości Choiny. Wracając ulicą Słowiczą w stronę Nałęczowa, możemy podziwiać Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny usytuowany na wzgórzu zwanym „Jabłuszko”. Ostatni fragment trasy wiedzie przez teren miasta, z licznymi obiektami oferującymi usługi noclegowe, gastronomiczne oraz kulturalne.
Trasa zielona
Przebieg: Nałęczów - Charz II - Nałęczów
Długość szlaku: 4,7 km
Czas przejścia: ok. 1 godz.
Proponowany początek trasy: Przy rondzie im. J. Piłsudskiego w Centrum Nałęczowa
Szlak przyjemny, chociaż wymaga pewnego wysiłku, ze względu na pofalowany przebieg. Podobnie jak szlak żółty rozpoczyna się przy ul. 1 Maja – głównej arterii Nałęczowa. Następnie skręca w prawo w Aleję Lipową i prowadzi obok Urzędu Miasta, placu Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa i Bramy Wschodniej Parku Zdrojowego. Ulicą Leśną biegnie obok Sanatorium Kardiologicznego, aż do mostku na rzece Bystrej. Przecinając ulicę Harcerską prowadzi do Lasu Zakładowego, w którym krętymi ścieżkami wiedzie po urokliwych lessowych wąwozach. Na skraju lasu warto zobaczyć górującą nad okolicą Wieżę Ciśnień o wysokości 22 m, wybudowaną w 1973 r. W kolejnym odcinku szlak prowadzi przez pola i wąwozy. Droga powrotna wiedzie doliną rzeki Bystrej, wzdłuż ulicy Powstańców 1863 roku. Wkraczając ponownie na teren Nałęczowa trasa biegnie obok urokliwych willi otoczonych zielenią oraz Nałęczowskiego Ośrodka Kultury, wokół którego można podziwiać liczne rzeźby wykonane w drewnie podczas organizowanych tu plenerów artystycznych.
Trasa czerwona
Przebieg szlaku: Nałęczów - Cynków - Czesławice - Strzelce - Nałęczów
Długość szlaku: 14 km
Czas przejścia: ok. 2 godz. 50 minut
Proponowany początek trasy: Przy rondzie im. J. Piłsudskiego w Centrum Nałęczowa
Znakomita trasa rekreacyjno-turystyczna, dość wymagająca. Początkowo prowadzi przez miasto, obok licznych willi i pensjonatów. Na rondzie przy budynku Straży Pożarnej, lekko skręca w ulicę Graniczną i biegnie u podnóża malowniczego wzniesienia zwanego Górą Poniatowskiego, związaną według legendy z pobytem w siedzibie Małachowskich króla Stanisława Augusta. Następnie droga zbacza w ulicę Łąkową i wiedzie urokliwą doliną rzeki Bochotniczanki, obok stawów hodowlanych oraz zabudowań gospodarczych wsi Cynków. Drogami polnymi i leśnymi prowadzi do Czesławic, gdzie znajduje się XIX-wieczny Pałac dawnych właścicieli wsi. Trasa groblami okrąża stawy i biegnie wzdłuż torów kolejowych. Przy Kapliczce przydrożnej skręca w drogę asfaltową wysadzoną szpalerem drzew, a następnie w ulicę boczną prowadzącą ponownie wzdłuż linii kolejowej. Na rozwidleniu dróg, obok przydrożnego krzyża szlak skręca w lewo i prowadzi wśród pól i sadów wiśniowych do miejscowości Strzelce z licznymi rezydencjami, ośrodkami terapeutycznymi oraz obiektami noclegowymi. Powracając na teren Nałęczowa trasa biegnie obok ciekawego budynku Ochronki S. Żeromskiego zbudowanego według projektu Jana Koszyc-Witkiewicza, w którym obecnie mieści się Muzeum Bolesława Prusa.
TRASY NORDIC WALKING W GMINIE WĄWOLNICA
Wąwolnica to gmina wiejska położona w powiecie puławskim, w dolinie rzeki Bystrej. Znaczna część jej obszaru leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i charakteryzuje się bogactwem rzeźby terenu z dużą ilością urokliwych wąwozów i parowów. Siedziba gminy to znane miejsce kultu Matki Boskiej Kębelskiej, przyciągające pielgrzymów z kraju i zagranicy. Miejscowość słynie również z odbywających się tu nieprzerwanie od XV wieku, cotygodniowych jarmarków, przyznanych przywilejem przez Władysława Jagiełłę.
Największą atrakcją turystyczną Wąwolnicy jest Wzgórze Kościelne, z kompleksem budowli sakralnych. Wśród atrakcji zlokalizowanych poza Wąwolnicą na uwagę zasługuje cmentarz położony na zboczach wzgórz, Kapliczka cudownego objawienia w Kęble oraz Młyn w Celejowie – Iłkach. Na miłośników czynnego wypoczynku czekają wyciągi narciarskie oraz kompleks basenów, a także Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie. Dla grup zorganizowanych, ciekawą ofertę zajęć warsztatowych proponuje pracownia „Mała Papiernia” w Celejowie
Trasa czarna
Przebieg: Wąwolnica - Rąblów - Zawada - Bartłomiejowice - Mareczki - Wąwolnica.
Długość szlaku: 15 km
Czas przejścia: ok. 3 godz.
Proponowany początek trasy: Przy kościele pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy
Trasa rozpoczyna się na Wzgórzu Kościelnym w centrum Wąwolnicy, na którym warto zobaczyć kościół pw. św. Wojciecha, Kaplicę Matki Bożej Kębelskiej z mieszczącym się w jej piwnicach Muzeum Regionalnym, zabytkową plebanię czy rozległy Plac Różańcowy. Następnie przez malownicze tereny prowadzi do miejscowości Rąblów w pobliże Ośrodka Narciarskiego „Nart-Sport” i zespołu basenów. Ciekawym miejscem na trasie jest monumentalny pomnik upamiętniający bitwę pod Rąblowem w 1944 r. Stamtąd szlak wiedzie w niedalekiej odległości od Parku Labiryntów i Miniatur Architektury Drewnianej, w którym warto się zatrzymać aby przejść labirynty roślinne czy pospacerować urokliwą koroną wąwozu. Trasa powrotna prowadzi przez Zawadę, Bartłomiejowice i Mareczki przecinając płynącą w okolicy rzekę Bystrą. Powraca do Wąwolnicy korytarzem tworzonym przez sieć lessowych wąwozów.
Trasa czerwona
Przebieg: Wąwolnica - Stanisławka - Kębło - Wąwolnica
Długość szlaku: 13,6 km
Czas przejścia: ok. 2,5 godz.
Proponowany początek trasy: Przy kościele pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy
Przyjemna trasa turystyczna, której początek znajduje się na Wzgórzu Kościelnym, po zejściu z którego szlak prowadzi uliczkami Wąwolnicy w stronę Kębła – miejscowości słynącej z objawień Matki Bożej, mających tu miejsce w 1278 r. Wydarzenia te upamiętnia wybudowana jako wotum wdzięczności okazała Kaplica. Z trasy można podziwiać położony na wzgórzu cmentarz parafialny oraz wybudowany na początku XIX w. zespół pałacowo-parkowy w Kęble, w którym obecnie, mieści się Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Dalej, przez urokliwe lessowe wąwozy, pola i łąki, trasa wiedzie do Rąblowa, prowadząc w niedalekiej odległości od pomnika upamiętniającego miejsce bitwy partyzanckiej oraz Ośrodka NartSport. Stamtąd powraca do Wąwolnicy malowniczą trasą, na której nie zabraknie lasów oraz przepięknych panoram na wierzchowinach.
Trasa zielona
Przebieg: Wąwolnica - Kębło - Wąwolnica
Długość szlaku: 4,8 km
Czas przejścia: ok. 2,5 godz.
Proponowany początek trasy: Przy kościele pw. św. Wojciecha w Wąwolnicy
Trasa dość krótka i niezbyt wymagająca. Jak wszystkie szlaki tej Gminy, rozpoczyna się na Wzgórzu Kościelnym z kompleksem budowli Sanktuarium Maryjnego. Prowadzi do wsi Kębło, mijając położony w pobliżu Zespół Pałacowo – Parkowy. Następnie szlak skręca w kierunku Kapliczki upamiętniającej miejsce cudownego objawienia Matki Bożej i stamtąd przez pola i wzdłuż zabudowań, wiedzie do malowniczego Wąwozu Lipinki, którego głębokość osiąga miejscami 13 m. Dalej trasa biegnie obok położonego na stromym zboczu cmentarza parafialnego. Warto tutaj wstąpić, nie tylko z uwagi na nietypowe położenie. Na wąwolnickiej nekropolii zachowało się sporo zabytkowych nagrobków, w których miejsce ostatniego spoczynku znalazło wiele ważnych dla miejscowej historii osób. Szlak powraca do Wąwolnicy wzdłuż torów kolejki wąskotorowej.
TRASY NORDIC WALKING W GMINIE WOJCIECHÓW
Gmina Wojciechów – położona jest w powiecie lubelskim, zaledwie 7 km od centrum Nałęczowa. Warunki mikroklimatyczne, krajobrazowe i przyrodnicze sprawiają, że okolica stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku. Biegnie tędy wiele szlaków turystycznych, zarówno regionalnych jak i lokalnych. Jedną z największych atrakcji Gminy jest Wieża Ariańska wybudowana na początku XVI w. W jej murach siedzibę znalazło Wojciechowskie Muzeum Regionalne oraz jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa, w którym zgromadzono wyroby wykonane podczas odbywających się tu od blisko 40 lat Ogólnopolskich Spotkań, Targów i Warsztatów Kowalskich. Do budynku Wieży prowadzi Aleja Zasłużonych Kowali, a jego otoczenie zdobią ciekawe elementy wykute z metalu. W Wojciechowie warto również zwiedzić drewniany kościółek z 1725 r. oraz kuźnię działającą nieprzerwanie od ponad 100 lat. Doskonałą atrakcją okolicy jest „ZOO Wojciechów”, Park Rozrywki „Owadolandia”, a także Młyn Hipolit z Muzeum Minerałów. Odpoczywający w miejscowych kwaterach turyści mogą skorzystać z lekcji jazdy konnej w Stajni Wojciechów, z warsztatów Fusingu proponowanych przez Pracownię „Klimaty” czy też pospacerować urokliwym Wąwozem Lipcyk.
Trasa czarna
Przebieg: Wojciechów - Maszki - Nowy Gaj - Stary Gaj - Wojciechów Kolonia Pierwsza, Wojciechów Kolonia Piąta - Wojciechów
Długość szlaku: 12,7 km
Czas przejścia: ok. 3 godz.
Proponowany początek trasy: Przy przystanku PKS w Wojciechowie
Początkowo trasa prowadzi wzdłuż rzeki, w pobliżu zabytkowego Kościoła pw. św. Teodora. Po przejściu przez Aleję Kasztanową, skręca na północ i biegnie obok urokliwych stawów, do miejscowości Maszki. Dalej kieruje się w stronę lasu i prowadzi wzdłuż rzeki Bystrej, w pobliżu dawnego młyna wodnego. Przecinając drogę wojewódzką biegnie lewym brzegiem rzeki, aż do Nowego Gaju - urokliwej miejscowości położonej wśród wzgórz, porośniętych bujną roślinnością. Warto tu się zatrzymać przy wiacie wypoczynkowej z miejscem do ćwiczeń wyposażonym w tablice instruktażowe. Dalszy, bardzo malowniczy odcinek trasy biegnie obok Wąwozu Lipcyk oraz Młyna Hipolit z bogatą kolekcją Minerałów i Skamieniałości. Następnie szlak prowadzi leśnym wąwozem, w kierunku Starego Gaju. Po wyjściu z lasu skręca w prawo, by za chwilę wejść na drogę szutrową wiodącą wzdłuż pól, obok Pracowni „Klimaty” oraz kompleksu wypoczynkowego „Perła Gaju”. Za nimi trasa prowadzi w dół, do doliny rzeki Czerki, a następnie malowniczym wąwozem wiedzie na wierzchowinę (punkt widokowy). Stamtąd powraca do Wojciechowa, w którym warto zwiedzić Wieżę Ariańską z Muzeum Kowalstwa i Wojciechowskim Muzeum Regionalnym oraz zabytkową Kuźnię.
Trasa zielona
Przebieg: Wojciechów - Ignaców (Olszynki) - Wojciechów
Długości szlaku: 4 km
Czas przejścia: ok. 1 godz.
Proponowany początek trasy: Wojciechów - rondo z charakterystycznym kamieniem
Przebieg trasy ze względu na dystans oraz atrakcje w jej pobliżu jest bardzo przyjazny rodzinom z dziećmi. Trasa rozpoczyna się w Wojciechowie, gdzie można zwiedzić Wieżę Ariańską z Muzeum Kowalstwa i Muzeum Regionalnym. Następnie wiedzie doliną rzeki, w pobliżu zabytkowego kościoła. Za miejscem ćwiczeń z tablicami instruktażowymi, droga skręca w prawo i prowadząc wzdłuż małego stawu, podąża przez bardzo urokliwą część Wojciechowa z gęstym drzewostanem. Na skrzyżowaniu lokalnych dróg, trasa kieruje się na zachód, biegnąc małym wąwozem, aby po kilkuset metrach skręcić w stronę północną w kierunku ZOO Wojciechów, w którym zgromadzono kilkadziesiąt gatunków egzotycznych zwierząt. Dalej szlak wiedzie wśród pól i zabudowań gospodarczych Wojciechowa, prosto na widniejącą na horyzoncie Wieżę Ariańską. Dochodząc do drogi głównej, obok jednej z najpiękniejszych kapliczek w gminie, szlak skręca w stronę centrum miejscowości by zakończyć swój bieg przy udostępnionej do zwiedzania zabytkowej Kuźni.
TRASY NORDIC WALKING W GMINIE PONIATOWA
Poniatowa to gmina miejsko-wiejska położona w powiecie opolskim, w zasięgu Chodelskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu. Jest to wyjątkowo atrakcyjne miejsce dla tych, którzy cenią przyrodę i malownicze widoki. Siedzibę gminy – miasto Poniatowa, okalają tereny leśne zachodniego skraju Kotliny Chodelskiej, a atrakcyjności miastu dodają znajdujące się na jego terenie zbiorniki wodne o łącznej powierzchni 14 ha. Obszar ten, zwany Doliną Dziesięciu Stawów to wymarzone miejsce dla wędkarzy i miłośników rekreacji. Dużym powodzeniem, szczególnie w okresie letnim, cieszy się położony w centrum miasta Zalew, z wydzielonym basenem pływackim, akwenem do pływania na rowerach wodnych, boiskiem do gry w piłkę plażową oraz placem zabaw dla dzieci. Specyficzny mikroklimat Poniatowej wykorzystywany jest w leczeniu dróg oddechowych. Zwolennicy aktywnych form wypoczynku mogą tu skorzystać z przejażdżki konnej w prężnie działającej Sekcji Jeździeckiej a także z licznych tras turystycznych - pieszych i rowerowych.
Atrakcje Gminy to: Miejsce pamięci ERNTEFEST oraz Izba Pamięci Aptekarskiej w Poniatowej, Zespół dworsko-parkowy w Niezabitowie, Kaplica Dworska w Kowali oraz Drewniany Kościół, Mini Muzeum i Zespół Pałacowo–Parkowy zwany Domem Muzyki w Kraczewicach. Ciekawą ofertą tej miejscowości są również warsztaty w Piekarni Tadeusza Zubrzyckiego.
Trasa Zielona
Przebieg: Poniatowa
Długość szlaku: 5 km
Czas przejścia: ok. 1 godz.
Proponowany początek trasy: Parking przy Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej (ul. Fabryczna 1).
Szlak ma formę pętli i w całości biegnie w obrębie Poniatowej - wyjątkowego miasta zlokalizowanego w lesie. Po starcie z parkingu przy Centrum Kultury, prowadzi obok Samodzielnego Publicznego Sanatorium Gruźlicy i Chorób Płuc, a następnie lasem wiedzie w stronę drogi gruntowej (około 500 m), aż do zabudowań mieszkalnych Osiedla Przylesie oraz Stadionu Miejskiego. Dalej trasa zmierza do malowniczej „Doliny Dziesięciu Stawów”, gdzie wzdłuż kompleksu zbiorników wodnych z pomostami, prowadzi dobrze przygotowana ścieżka spacerowa. Warto tu na chwilę zatrzymać się koło źródełka i odpocząć na jednej z ławeczek. Miłośnicy ornitologii mogą tu spotkać wiele gatunków ptaków. Dalej szlak biegnie groblą prowadzącą na drugi brzeg i drogą leśną okala stawy, podążając do miejsca z dużym, podświetlanym napisem „PONIATOWA”. Schodkami w dół trasa prowadzi do dębowej ścieżki spacerowej biegnącej wzdłuż stawu, aż do rozwidlenia dróg. Trasa powraca obok osiedla Stare Miasto i Parku Miejskiego, którego znaczną część zajmuje Zalew z wydzielonym basenem pływackim i licznymi miejscami do rekreacji i wypoczynku. Na końcowym odcinku szlaku znajduje się ciekawa siedziba Kina Czyn, wybudowana przez mieszkańców Poniatowej w 1955 r. w czynie społecznym.
TRASY NORDIC WALKING W GMINIE JANOWIEC
Gmina Janowiec, położona na przeciwległym do Kazimierza Dolnego brzegu Wisły, posiada wyjątkowe walory krajobrazowe. Siedziba gminy, dawniej miasto – dziś osada – leży nad rzeką Plewką. Zabudowania Janowca ciągną się wąskim pasem wzdłuż skarpy wiślanej, której strome stoki stanowią doskonałe warunki do uprawy winorośli, stąd w gminie organizowane rokrocznie Święto Wina.
Warto tu zwiedzić kościół pw. św. Stanisława BM i św. Małgorzaty oraz górujące nad okolicą ruiny Zamku – rezydencji Firlejów i Lubomirskich wybudowanej na początku XVI w. Tuż obok niego urządzono skansen zespołu dworskiego z budynkami przeniesionymi tu z różnych miejscowości Powiśla. Ze wzgórza zamkowego rozciąga się malowniczy widok na Małopolski Przełom Wisły. Do atrakcji poza Janowcem należą Zalew w Janowicach i Magiczne Ogrody w Trzciankach. Gminę można zwiedzać spacerując wyznaczonymi ścieżkami przyrodniczo – dydaktycznymi oraz trasami nordic – walking. Turystów przyciąga tu również ciekawa oferta gastronomiczna i noclegowa (m.in. noclegi we dworze i na zamku).
Trasa zielona
Przebieg: Janowiec - Oblasy Książęce - Janowiec
Długość: 5 km
Czas przejścia: ok. 1 godz.
Początek trasy: Przy wiacie turystycznej koło ulicy Lubelskiej w Janowcu
Trasa rekreacyjna o interesującym przebiegu, która z pewnością zadowoli zarówno doświadczonych, jak i początkujących chodziarzy. Miejsce startu usytuowanie jest w pobliżu Zamku w Janowcu. Pokonując początkowy odcinek trasy możemy podziwiać skansen na terenie parku zamkowego, a także zwiedzić zabytkowy kościół czy Izbę Twórczości Ludowej im. Heleny Kozak (zwiedzanie po uzgodnieniu). Dalej szlak wiedzie głównie drogami polnymi, ścieżkami gruntowymi oraz traktami leśnymi pozwalającymi poznać uroki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.
Trasa czerwona
Przebieg: Janowiec - Janowice - Janowiec
Długość: 15,4 km
Czas przejścia: ok. 3 h
Początek trasy: Przy ulicy Młynarskiej w Janowcu
Marsz rozpoczyna się przy drodze prowadzącej do promu pływającego pomiędzy Janowcem a Kazimierzem Dolnym (ok. 500 metrów od miejsca startu). Dalej wiedzie ulicą Młynarską, Sportową, a następnie ulicą Powiśle, zmierzając w kierunku Janowic. Trasa biegnie zarówno asfaltowymi drogami, jak i chodnikami, drogami polnymi oraz wałem z płytami ażurowymi. Szlak prowadzi wzdłuż urokliwego zalewu na rzece Plewce w Janowicach, a następnie w pobliżu Wisły. Po drodze można podziwiać rezerwat przyrody „Krowia Wyspa”, położony w nurcie rozszerzonego koryta rzeki. Ze względu na niepowtarzalne uroki Małopolskiego Przełomu Wisły, trasa charakteryzuje się wybitnymi walorami krajobrazowymi. Zataczając pętlę ponownie powraca do Janowca, w którego centrum warto zwiedzić zabytkowy kościół zbudowany w stylu renesansu lubelskiego, Zamek będący siedzibą Muzeum Nadwiślańskiego oraz niewielki skansen z dworem z Moniak i kilkoma budynkami folwarcznym.
TRASY NORDIC WALKING W GMINIE PUŁAWY
Gmina Puławy to malowniczy obszar w województwie lubelskim, położony na dwóch brzegach Wisły. Siedziba Gminy, to miasto-ogród z zachwycającym zespołem pałacowo-parkowym rodu Czartoryskich. Puławy wspólnie z Nałęczowem i Kazimierzem Dolnym są określane mianem trójkąta turystycznego, będącego pozycją obowiązkową dla wszystkich turystów odwiedzających region. Podróżując po gminie natkniemy się na wiele niezwykłych miejsc, wśród których na szczególną uwagę zasługuje XVIII-wieczny kościół w Górze Puławskiej, Aleja Grabowa w zabytkowym parku w Bronowicach oraz Kościół i Domek Loretański w Gołębiu. Miłośników przyrody zachwyci rezerwat faunistyczny Czapliniec oraz kompleks naturalnych jezior. Przepływająca nieco dalej na północ rzeka Wieprz z malowniczymi zakolami, stwarza wyśmienite warunki dla sympatyków kajakarstwa. Na terenie gminy znajduje się najstarsze i największe na Lubelszczyźnie zagłębie uprawy truskawek. Tej wyjątkowy walor stał się inspiracją do organizowania dorocznego Święta Truskawki.
Trasa żółta
Przebieg: Góra Puławska - Jaroszyn - Klikawa - Góra Puławska
Długość trasy – 10,2 km
Czas przejścia – ok. 2 godz.
Początek trasy: Plac w centrum Góry Puławskiej
Trasa ciekawa, rekreacyjno-turystyczna, ale dość wymagająca. Wiedzie po części przez teren zabudowany, w dużym jednak stopniu prowadzi trybami leśnymi i ścieżkami polnymi. W początkowym odcinku trasa biegnie obok Kościoła Parafialnego pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej, który został wzniesiony w 1781 roku. Nieopodal świątyni znajduje się tablica pamiątkowa, która wskazuje ścieżkę wiodącą na wzgórze. Zbaczając z wyznaczonej trasy możemy wejść na tzw. „górki plebańskie”. Dalej trasa prowadzi w pobliżu położonego w lesie cmentarza wojennego z okresu I Wojny Światowej. Krótkim odcinkiem wiedzie wzdłuż drogi wojewódzkiej, a następnie skręca w las prowadząc malowniczymi ścieżkami. Trasa powraca przez pola i lasy okalające Górę Puławską oraz okoliczne miejscowości, malowniczo położone na lewym brzegu Wisły.
Trasa zielona
Przebieg: Okolice stadionu KS Hetman Gołąb
Długość trasy 5,3 km
Czas przejścia: ok. 1 godz.
Proponowany początek trasy: Przed przejazdem przez tory kolejowe w Gołębiu
Uwaga: trasa łącznikowa dla tras zielonej i czerwonej w Gołębiu prowadzi od wiaty w Gołębiu przy ul. Puławskiej, w kierunku ul. Krzywej, a dalej obok dworca PKP, wzdłuż torów kolejowych, do przejazdu przez tory kolejowe.
Trasa treningowa – przyjemna i dość łatwa, biegnie w większości lasem i drogami polnymi. Szlak rozpoczyna swój bieg na północ od miejscowości Gołąb. W pobliżu miejsca startu warto zobaczyć drewniany dworzec kolejowy wybudowany w 1878 roku oraz pomnik upamiętniający wysadzenie niemieckiego pociągu amunicyjnego przez żołnierzy Batalionów Chłopskich w 1943 r. Dalej trasa biegnie lasem, po szerokich traktach, idealnych do uprawiania Nordic Walking. W okolicy znajduje się jezioro Nury, gdzie można spotkać remiza – chronionego ptaka budującego charakterystyczne wiszące gniazda. W położonym ok. 2 km od trasy centrum Gołębia możemy podziwiać cenne zabytki – Kościół zbudowany w stylu renesansu północnego oraz Domek Loretański. Warto także odwiedzić jedyne w Europie Muzeum Nietypowych Rowerów.
Trasa czerwona
Przebieg: Gołąb - Lasy Bonowskie - Nieciecz - Gołąb
Długość - ok. 13,2 km
Czas przejścia - 2 godz. 40 minut
Proponowany początek trasy: Przed przejazdem przez tory kolejowe w Gołębiu
Trasa bardzo ciekawa, posiadająca niezwykłe walory krajobrazowe. Prowadzi trybami leśnymi i polanami, a jej przebieg pozwala na obcowanie z nieskażoną przyrodą. Punkt startowy znajduje się w pobliżu zabytkowego Dworca Kolejowego w Gołębiu zlokalizowanego ok. 2 km od centrum miejscowości. Po przejściu torów kolejowych ścieżka wkracza w las i prowadzi nim w kierunku dawnej wsi Bonów. Miejscowość ta została wysiedlona w 1937 roku, ale pozostały po niej ciekawe ślady osadnictwa. Dalej trasa wiedzie przez bór sosnowy oraz rozciągające się na obszarze 2 km kw. Łąki Bonowskie, stanowiące piękny, niezakłócony niczym krajobraz. Można tu spotkać takie okazy roślinne jak amarantowy goździk kropkowany i granatowy przetacznik kłosowy. Szlak prowadzi nieopodal faunistycznego i wodnego Rezerwatu Czapliniec oraz krzyżuje się ze szlakiem ornitologicznym.
TRASY NORDIC WALKING W GMINIE KOŃSKOWOLA
Gmina Końskowola leży w środkowo – zachodniej części Powiatu Puławskiego. Bogate walory przyrodniczo – krajobrazowe oraz malownicze tereny z siecią lessowych wąwozów, tworzą tu idealne warunki do spacerów i przejażdżek rowerowych. Siedziba Gminy - Końskowola, otoczona jest licznymi plantacjami róż. Popularne w tej okolicy uprawy tych kwiatów sprawiają, że osada nazywana jest różaną stolicą województwa lubelskiego. Uroku miejscowości dodają liczne zabytki. Do najcenniejszych, należy Kościół szpitalny z pocz. XVII w. wybudowany w stylu renesansu lubelskiego oraz Kościół Parafialny z poł. XIV w. Ponadto wśród ciekawych miejsc należy wymienić dwór Tęczyńskich, budynek dawnego szpitala dla ubogich, folwark z XVIII-wiecznym spichlerzem oraz pozostałości położonego nad rzeką Kurówką cmentarza ewangelickiego. XVI-wieczne założenie architektoniczne Rynku w Końskowoli zostało wpisane do rejestru zabytków. Co roku w Gminie obchodzone jest Święto Róż, w programie którego jest m.in. Rajd Nordic Walking.
Trasa żółta
Przebieg: Skowieszyn - Stary Pożóg - Las Stocki - Skowieszyn
Długość: 9,2 km
Czas przejścia: ok. 1 godz. i 50 min
Proponowany początek trasy: Za torami kolejowymi w Końskowoli
Do miejsca startu można dojść lub dojechać z centrum miejscowości trasą łącznikową, której początek znajduje się przy siłowni zewnętrznej na rogu ulic Różanej i Lubelskiej. Trasa biegnie szerokimi drogami, pośród malowniczych pól oraz wzdłuż lasu. Przemierzając urokliwe jary i małe wąwozy, możemy podziwiać liczne gospodarstwa szkółkarskie, sady oraz plantacje róż. Na odcinku, w którym szlak przebiega razem z trasą czerwoną, w miejscowości Stary Pożóg znajdują się pozostałości niemieckiego bunkra z czasów II Wojny Światowej. Trasa krzyżuje się z zielonym i czerwonym szlakiem rowerowym.
Trasa zielona
Przebieg: Końskowola - Stara Wieś - Pożóg - Końskowola
Długość: 6,8 km
Czas przejścia: 1 godz. 15 min
Proponowany początek trasy: Przy siłowni zewnętrznej, u zbiegu ulic Lubelskiej i Różanej w Końskowoli
Trasa łatwa, rekreacyjno-turystyczna prowadzi głównie ulicami asfaltowymi. Chwilę po starcie mijamy Manufakturę Różaną, w której wytwarzane są przetwory z płatków i owoców róży, pigwowca i dyni jadalnej. Maszerując ulicą Pożowską przechodzimy obok Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ze stacją doświadczalną roślin. Idąc dalej w kierunku miejscowości Stara Wieś, mijamy bulwar spacerowy biegnący nad malowniczymi stawami. Przemierzając szlak warto zajrzeć do najcenniejszych zabytków Końskowoli: pięknie odrestaurowanego ratusza, kościoła parafialnego oraz do kościoła szpitalnego p.w. św. Anny, wybudowanego w stylu renesansu lubelskiego.
Trasa czerwona
Przebieg: Skowieszyn - Kol. Zbędowice - Las Stocki - Stary Pożóg - Skowieszyn
Długość: 14 km
Czas przejścia: 2 godz. 50 min
Proponowany początek trasy: jak w przypadku trasy żółtej – za torami kolejowymi w Końskowoli. Do miejsca startu można dotrzeć trasą łącznikową.
Trasa o wybitnych walorach krajobrazowych, prowadzi zarówno drogami asfaltowymi jak i polnymi. Zróżnicowany profil trasy z dość dużą częstotliwością zmian sprawia, że szlak w dużej części może być trasą treningową Nordic Walking. Długi jej odcinek biegnie przez lessowe wąwozy oraz wzdłuż lasu. Na jego skraju w miejscowości Las Stocki, znajduje się pomnik ku pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia poległych w Bitwie w 1945 r. W połowie pętli można odpocząć w zadaszonej wiacie ze stołami, ławkami oraz miejscem na ognisko. Uroku trasie dodają malownicze pola, sady oraz liczne plantacje róż.