Październik w Domu Kuncewiczów

PazdziernikKuncewicz
Category
Wydarzenia
Date
2024-10-05
Venue
Dom Kuncewiczów, 19, Juliusza Małachowskiego, Kazimierz Dolny, gmina Kazimierz Dolny, powiat puławski, województwo lubelskie, 24-120
Telephone

Październik w Domu Kuncewiczów

Od października do końca marca muzeum zmienia godziny pracy, zamykając sezon letni. Dom Kuncewiczów będzie czynny w godz.9.00 – 16.00, a we wszystkie wtorki ekspozycja będzie zamknięta dla zwiedzających. 

Wystawa „Spacer z Marią” Mirosław Radomski

Miejsce: pokój Witolda

Termin 5.10.2024 – 5.01.2025

„Spacer z Marią – fotografia otworkowa Mirosława Radomskiego” – to nowa wystawa, którą podsumowujemy tegoroczny sezon muzealny w Domu Kuncewiczów. Zdjęcia, prezentowane w pokoju Witolda zostały wykonane podczas literackiego spaceru szlakiem Marii i Jerzego Kuncewiczów po Kazimierzu Dolnym.

Autor zdjęć, Mirosław Radomski (ur.19.09.1965r.) to inżynier elektryk, artysta fotografik Fotoklubu Rzeczypospolitej, prezes Fotoklubu Galeria MCK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Fotografią zajmuje się od 1979 r, jest uczestnikiem międzynarodowych plenerów fotograficznych „Podlaski Przełom Bugu, wielu warsztatach fotograficznych i instruktorem na warsztatach fotograficznych dla dzieci i dorosłych. Fotografią otworkową zajmuje się od roku 2011, zdobywając liczne nagrody na festiwalach na całym świecie. Eksperymentuje również fotografią mobilną. Jak sam twierdzi” fotografia otworkowa, to poezja fotografii. Może czasem nieudolna i niedoskonała, ale jednak poezja. Nie zawsze i nie dla każdego zrozumiała”.

Na wernisaż wystawy „Spacer z Marią” zapraszamy 5 października o godz. 11.00. Zapraszamy na kazimierski Rynek – przy studni, bo wprowadzeniem do ekspozycji będzie spacer literacki szlakiem „Dwóch księżyców”, który zainspirował Mirosława Radomskiego. Udział w wydarzeniu jest wolny. 

Wystawa „Chłopak spod znaku Panny Wodnej”

Miejsce: ekspozycja stała

Termin 27.10.2024 – 28.02.2025

W październiku  obserwujący profile społecznościowe Domu Kuncewiczów będą mogli uczestniczyć w niezwykłym (dla nas) przedsięwzięciu. Proponujemy „work in progres” czyli obserwowanie tego, jak powstaje wystawa „Chłopak spod znaku Panny Wodnej”, poświęconej synowi Marii i Jerzego – Witoldowi Kuncewiczowi. Wystawa jest zwieńczeniem procesu o zwrot ruchomości rodziny Kuncewiczów z USA i uporządkowanie praw autorskich, jakie Muzeum Nadwiślańskie przeprowadziło w 2021 roku. W grudniu 2022 roku media donosiły o „odzyskanym skarbie Kuncewiczów”. Po uporządkowaniu i konserwacji najcenniejszych obiektów, chcemy się owym „skarbem” podzielić ze zwiedzającymi.

Proces wprowadzania nowych eksponatów będą Państwo śledzić na bieżąco.

Otwarcie całej wystawy zaplanowane na 27 października

Wystawa „Chłopak spod znaku Panny Wodnej” zostanie z nami dłużej i wprowadzi Dom Kuncewiczów rok 2025, w którym będziemy świętować jubileusz 20.lecia Domu Kuncewiczów – jako oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

 

Premiera „Tristana 1946 w Marginesy Klasycznie

23 października w wydawnictwie „Marginesy” (seria Klasycznie) ukaże się książka Marii Kuncewiczowej „Tristan 1946”. To pierwsze wydanie od roku 1989. Powieść jest uważana za jedną z najlepszych książek o miłości w literaturze polskiej XX wieku. Jak czytamy w opisie wydawcy, jest to „poruszająca reinterpretacja celtyckiej legendy o Tristanie i Izoldzie.

Michał, młody Polak naznaczony koszmarem drugiej wojny światowej, przybywa do Anglii, gdzie mieszka jego matka Wanda. Tam poznaje Kathleen i pomaga jej znaleźć posadę u starszego profesora – za którego dziewczyna wkrótce wychodzi za mąż. Jeden wieczór staje się kamykiem, który porusza lawinę. Wanda, goszcząca u siebie Michała i Kathleen, proponuje im wspólne wysłuchanie symfonii Césara Francka. Muzyka budzi w młodych namiętność. Od tej chwili ich losy zaczynają przypominać historię Tristana i Izoldy – symfonia staje się ich napojem miłosnym, a Wanda, pomagając ukrywać romans, wchodzi w rolę Brangieny. Czy w Londynie znajdą schronienie przed królem Markiem? Czy ich miłość pokona przeciwności losu?

Tristan 1946 to nie tylko historia płomiennego uczucia, ale także refleksja nad traumą wojenną oraz skomplikowanymi relacjami rodzinnymi. Kuncewiczowa mistrzowsko łączy realistyczną prozę z elementami psychologicznymi, tworząc duszną i pełną napięcia atmosferę.

Wydanie zawiera wstęp Anny Nasiłowskiej, która wprowadza czytelnika w kontekst historyczno-literacki powieści."

Tristana 1946 będzie można kupić także w Domu Kuncewiczów.

Dom Kuncewiczów w książce „Od spichlerza do Mięćmierza” Doroty Opolskiej Maksym

Dom Kuncewiczów został umieszczony w ilustrowanym przewodniku oraz na trasie spaceru „Od spichlerza do Mięćmierza”. Pięknie ilustrowana książka z autorskimi kolażami Doroty Opolskiej Maksym prezentuje w dostępny i oryginalny sposób najpopularniejsze miejsca w Kazimierzu Dolnym i okolicach. Jesteśmy dumni z faktu, że znaleźliśmy się w tak prestiżowym towarzystwie.

Przewodnik jest dostępny w muzealnym sklepie z pamiątkami.

 
 

All Dates

  • 2024-10-27
  • 2024-10-05

Powered by iCagenda