Spotkanie z Nataszą Ziółkowską-Kurczuk w Domu Kuncewiczów

Kuncewiczow
Category
Wydarzenia
Date
2024-02-11 13:00 - 14:00
Venue
Willa Kuncewiczów Pod Wiewiórką, 19, Juliusza Małachowskiego, Kazimierz Dolny, gmina Kazimierz Dolny, powiat puławski, województwo lubelskie, 24-120

Zapraszamy na kolejne spotkanie „Salonu Literackiego”. Jego gospodyni, bibliofilka i dziennikarka, Ewa Hadrian będzie rozmawiać z dziennikarką i reżyserką Nataszą Ziółkowską-Kurczuk.

Pretekstem do spotkania będzie debiut literacki Nataszy Ziółkowskiej –Kurczuk – „Mikro bajki dla dzieci i dorosłych”. Publikację zrealizowano w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w sieci.

To seria szesnastu mikro bajek dla dzieci i dorosłych, które przedstawiają sytuacje z życia codziennego. Treścią poszczególnych części są problemy, z jakimi stykają się dzieci i dorośli, takie, jak m.in. strach przed upiornie wyglądającym sąsiadem, łakomstwo zaproszonego na podwieczorek gościa, kłopoty przy robieniu zakupów, ale również patologiczne rodziny w sąsiedztwie czy utrata kogoś bliskiego.

Bohaterką mikro bajek jest kilkuletnia dziewczynka – Tasia – to przez jej postać są ukazane wszystkie historie. Miejsce i czas akcji ma charakter uniwersalny: jest to kamienica w średniej wielkości mieście w bliżej nieokreślonym historycznie czasie. Zamieszkują ją różni mieszkańcy, ciekawe osobowości – to oni są osobami występującymi w poszczególnych bajkach. Język tych krótkich utworów prozatorskich jest prosty i obrazowy, uniwersalny i jasny dla każdego odbiorcy. Bajki zostały zilustrowane przez Autorkę. W jej opinii, bajki są doskonałym sposobem na rozwiązanie jakiegoś problemu, czy przekazanie ważnej życiowej myśli. To platforma porozumienia między dziećmi, rodzicami i opiekunami, a także między innymi uczestnikami sieci.

Natasza Ziółkowska Kurczuk, urodzona w Poznaniu, od 1990 roku mieszka i pracuje w Lublinie. Współpracuje z TVP oraz producentami filmowymi i telewizyjnymi jako reżyser, scenarzystka i dziennikarka. Jest profesorem w Instytucie Nauk o Komunikacji Społecznej i Mediach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Spotkanie  bajkowego „Salonu literackiego” odbędzie się tym razem w nietypowej przestrzeni – czyli Sali edukacyjnej Domu Kuncewiczów. Liczymy, że na spotkaniu pojawią się rodziny z dziećmi i z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty kolażu, podczas których będziemy wspólnie wykonywać ilustracje do bajek.

Wstęp na to wydarzenie jest wolny.

 
 

All Dates

  • 2024-02-11 13:00 - 14:00

Powered by iCagenda