Weekend w Muzeum w Domu Kuncewiczów

WeekendWMuzeum
Category
Wydarzenia
Date
2024-05-18 - 2024-05-19
Venue
Dom Kuncewiczów, 19, Juliusza Małachowskiego, Kazimierz Dolny, gmina Kazimierz Dolny, powiat puławski, województwo lubelskie, 24-120
Telephone
Email
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy wszystkich muzeo-maniaków na weekend w muzeum. Proponujemy takie rozwiązanie zamiast Nocy Muzeum (z uwagi na położenie Domu Kuncewiczów, w trosce o bezpieczeństwo zwiedzających)

W sobotę 18.05 o godz. 11.00 rozpoczynamy oprowadzaniem kuratorskim po ekspozycji stałej w cenie biletu wstępu. To uczestnicy wyprawy wskazują eksponaty, których historię chcą poznać. Nie brakuje anegdot, faktów i ciekawostek związanych z muzealiami i ich właścicielami – Marią i Jerzym Kuncewiczami.

O godz. 13.00 do rozmowy w Majowym Salonie Literackim Ewy Hadrian zaprosimy dr Barbarę Szymczak-Maciejczyk. To absolwentka filologii polskiej oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej; Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, a w roku 2019 uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. W latach 2017-2019 była zastępcą redaktora naczelnego czasopisma „Creatio Fantasica” i publicystką „Gotham w deszczu”. To wykładowczyni akademicka zajmująca się głównie popkulturą, postaciami kobiecymi, kreatywnym myśleniem i tekstami medialnymi. Dr Barbara Szymczak-Maciejczyk jest autorką artykułów naukowych , a monografia Przez pryzmat miłości. O pisarstwie Marii Kuncewiczowej została w ubiegłym roku wydana przez Universitas. Tematem rozmowy będzie twórczość Marii Kuncewiczowej, ale nie tylko – skoro mamy do czynienia z wielbicielką podróży i książek.

O godz. 15.00 rozpocznie się II Slam poetycki o laur Marii i Jerzego Kuncewiczów. Do pojedynku na wiersze zapraszają jego pomysłodawcy – członkowie warszawskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. SAP współpracuje z naszym muzeum od kilku lat, a efektem kontaktów są turnieje i bitwy na wiersze. Spotkanie, którego koordynatorką jest Wanda Dusia Stańczak, ma charakter otwarty, więc zapraszamy do udziału w tej zabawie wszystkich pasjonatów poezji.

O godz. 17.00 polecamy koncert „PIANIŚCI KONKURSÓW IM. ADAMA HARASIEWICZA 2023-2024”.

Publiczności zaprezentują się młodzi pianiści ze szkól muzycznych z całej Polski, którzy są stypendystami konkursu, a całość poprowadzi kierownicza cyklu - dr Aneta Teichman.

               Głównym organizatorem cyklu jest Fundacja Pianistyki Polskiej przy współpracy Muzeum w Łowiczu, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów, Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu, Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.

Cykl został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz patronatem artystycznym Maestro Adama HARASIEWICZA.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Nasz weekend kontynuujemy również w niedzielę - 19 maja. O godz. 11.00 polecamy oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji w cenie biletu wstępu do muzeum.

O 13.00 otwieramy spotkanie Majowego Salonu Literackiego Ewy Hadrian mocnym akcentem – czyli rozmową o Jarosławie Iwaszkiewiczu. Pretekstem do spotkania jest książka o tym pisarzu z mocnym kazimierskim akcentem, która ma się ukazać na jesieni tego roku nakładem Wydawnictwa Akademickiego "Sedno". Nie chcąc zdradzać niespodzianki (niejedynej tego dnia) dodajmy, że pomysłodawczynią rozmowy o Jarosławie Iwaszkiewiczu i jego kazimierskich przyjaciołach jest Anna  Krawczyk z Muzeum Narodowego w Warszawie, pasjonatka i znawczyni twórczości Antoniego Michalaka. Spotkanie będzie mieć także swoją plastyczną oprawę. W przygotowaniu niespodzianki pomogło Muzeum im Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. 

Kolejne spotkanie Majowego Salonu Ewy Hadrian, rozpoczynające się o godz. 14.15 będzie poświęcone dwóm wyjątkowym kobietom. Pierwsza z nich – Katarzyna M. Barton – jest autorką wystawy fotograficznej „To, co kocham” eksponowanej w Pokoju Witolda naszego muzeum. Potrafi operować nie tylko aparatem fotograficznym, ale także słowem, a próbki swojej twórczości literackiej zaprezentuje podczas spotkania. Przywołamy także postać mamy Katarzyny – Alicji Barton. To wyjątkowa postać – poetka, pisarka, pomysłodawczyni licznych akcji promujących poezję w miejscach nieoczywistych – np. szpitalach dziecięcych i domach seniora. Za swoją działalność Alicja Barton została wielokrotnie nagradzana, a wśród laurów są Order Uśmiechu i Angelus Miłosierdzia. W lipcu przypada druga rocznica śmierci tej niezrównanej osoby.

 
 

All Dates

  • From 2024-05-18 to 2024-05-19

Powered by iCagenda