Janowiec

Kontakt
Gmina Janowiec
Telefon 81 88 15 800
e-mail gmina@janowiec.pl

Opis

Gmina Janowiec położona na przeciwległym do Kazimierza Dolnego brzegu Wisły i posiada wyjątkowe walory krajobrazowe. Usytuowany na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły, należy także do Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Historia Janowca        

Najstarsze źródła pisane dotyczące Janowca pochodzą z XII w. Podobno już w 1120 r. stał tu drewniany, modrzewiowy kościołek. Janowiec pierwotnie nosił nazwę Serokomla, jednak w 1537 r. została zmieniona na tę która obowiązuje do dzisiaj. Miejscowość otrzymała prawa miejskie na mocy przywileju Zygmunta Starego.

Janowiec posiada wielokulturową, momentami dramatyczną historię, okupioną ofiarami kolejnych powstań i wojen.

Pierwszym dziedzicem miejscowości był w latach 1346-1361 Jan herbu Syrokomla – podsętek i sędzia ziemi krakowskiej.

Początkowo Janowiec miał czerpać duże zyski z ważnego w XVI w. szlaku handlowego wołami, który prowadził z Rusi przez Małopolskę na Śląsk. Ostatecznie te zamierzenia nigdy się nie spełniły.

W 1732 r. król August II rozszerzył dotychczasowe przywileje dla Janowca.

W 1820 r. właściciele zamku rozebrali ratusz, a w 1869 r. władze carskie po rewizji miast pozbawiły Janowiec praw miejskich.

W 1941 r. miejscowość została spacyfikowana przez hitlerowców, zginęło wtedy 210 mieszkańców.

Po wojnie miejscowość została odbudowana, a 9 czerwca 1985 r. wieś została odznaczona Krzyżem Partyzanckim.           

Gdzie znajduje się Janowiec?

Janowiec to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim i od 1954 r. stanowi siedzibę gminy. Historycznie zlokalizowana w Małopolsce, w ziemi sandomierskiej. Miejscowość znajduje się także w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.       

Co warto zobaczyć w Janowcu?        

Nad Janowcem góruje częściowo odbudowany zamek z XVI w., który niegdyś pełnił funkcje siedziby znamienitych polskich rodów, takich jak: Firlejów, Tarłów czy Lubomirskich. Do 1978 r. był to jedyny w Polsce prywatny zamek, a obecnie znajduje się w nim Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Z zamkiem wiążą się liczne historie, anegdoty oraz legendy, a jedna z nich opowiada o Czarnej Damie czyli duchu Heleny Lubomirskiej, która została ofiarą nieszczęśliwej miłości i do dziś nawiedza zamek.

Turyści, którzy zakupili bilety wstępu na zamek wejdą z nim również do Skansenu Zespołu Dworskiego, gdzie do zwiedzania udostępniono 6 pomieszczeń na parterze. Dopełnieniem Zespołu Dworskiego są: Spichlerz z Podlodowa, stodoła ze wsi Wyląg oraz lamus z Kurowa.

W Gminie Janowiec znajduje się także wiele punktów widokowych. Jednym z najbardziej charakterystycznych punktów jest wzgórze trzech krzyży, które usytuowane są nieopodal janowieckiego zamku, a najwyższy z nich posiada ok. 9 m. wysokości.     

Inne atrakcje godne polecenia znajdujące się w Janowcu:  

  • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i św. Małgorzaty – pierwsza murowana świątynia pojawiła się ok. 1350 r., a jednym z najważniejszych zabytków świątyni uchodzi grobowiec Andrzeja Firleja i jego żony Barbary dłuta Santi Gucciego.
  • Magiczne Ogrody to rodzinny park rozrywki, który zadowoli najmłodszych turystów.

Aktywny wypoczynek w Janowcu     

Janowiec posiada wiele szlaków pieszych oraz rowerowych, które wzbogacane są malowniczymi krajobrazami Małopolskiego Przełomu Wisły.

  • trasa zielona – posiada 5 km długości i biegnie na wschód od Janowca,
  • trasa żółta – posiada 11,3 km długości i została wyznaczona na wschód od Janowca, przez miejscowość Nasiłów,
  • trasa czerwona – posiada 15 km długości i jest w formie pętli, przebiega wzdłuż Wisły, na zachód od miejscowości Janowiec. Jej największą atrakcją jest panorama Małopolskiego Przełomu Wisły.

Lokalizacja

Janowiec
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.

Noclegi Janowiec

Gastronomia Janowiec

Szlaki Janowiec