Kościół parafialny pw. św Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła

Kontakt Zamkowa 6,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Kazimierz Dolny
Telefon 81 881 08 70

Opis

Kazimierska fara – najstarsza świątynia w Kazimierzu Dolnym. W 1325 roku ustanowiono tu parafię, a kilkadziesiąt lat później wzniesiono okazałą, gotycką świątynię. Tak powstała fara, czyli kościół parafialny przeznaczony dla mieszczan.

Z pierwotnej, gotyckiej budowli do dziś zachowały się jedynie mury z charakterystycznymi przyporami. Pół wieku później kościół okazał się niewystarczający dla coraz liczniejszych wiernych i został rozbudowany po raz pierwszy; wtedy też na osi kościoła od zachodu wzniesiono charakterystyczną, obronną wieżę z zegarem z 1591 roku – należącym do najstarszych czynnych zegarów w Polsce. W drugiej połowie XVI stulecia świątynia uległa spaleniu. W 1586 roku rozpoczęła się odbudowa, a w zasadzie gruntowna przebudowa świątyni. W 1613 roku – po rozbudowie i remoncie – fara ponownie zaczęła służyć wiernym. Gotycka budowla zyskała nowy, manierystyczny wystrój, a sklepienie kościoła zostało podwyższone. Imponujące prezbiterium to dzieło Jakuba Balina – osiadłego w Lubinie architekta z Włoch. Natomiast kamienna chrzcielnica w nawie kościoła powstała w warsztacie samego Santiego Gucciego. Warto zwrócić uwagę na modrzewiowe organy z 1620 roku, które powstały w pracowni kazimierskiego organmistrza Szymona Liliusza i są najstarszym zachowanym w całości instrumentem tego typu w Polsce.

W soboty lipca i sierpnia w Kościele odbywa się festiwal organowy o godz. 19:30, bilety w cenie 10 zł do kupienia 30 min. przed koncertem przy wejściu do Kościoła.

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Zamkowa 6, 24-120 Kazimierz Dolny