plen

Architektura wsi
Kultura

Kuźnia Artystyczna Romana Czernieca
OpisRoman Czerniec – kowal z Wojciechowa jest właścicielem kuźni działającej od 1920 r., założonej przez jego dziadka Michała Ostrowskiego. Na jego asortyment składają się głównie wyroby kowalstwa artystycznego.
Jatki
OpisJatki to historyczny, drewniany budynek znajduję się w centrum Małego Rynku i pochodzi z pocz. XIX wieku. Wcześniejsze jatki mięsne (koszerne) istniały tu już w XVI i XVII wieku. Obecnie mieści się tu lokal gastronomiczny “Trzeci Księżyc – Lokalne Bistro"
Spichlerz z Podlodowa
OpisSpichlerz z Podlodowa wyróżnia się budynków stojących na janowieckim wzgórzu surowością architektury i siłą konstrukcji. Jest on zupełnie inny niż spichlerze znad Wisły.
Młyn w Kolonii Wojciechów
OpisMłyn w kolonii Wojciechów wybudowany około 1830 r. stanowił własność dworską. W czasie parcelacji majątku dworskiego młyn wraz z lasem, łąką i stawami nabył w roku 1909 Andrzej Sarzyński, który przekazał majątek w okresie międzywojennym synowi Kazimierzowi. Wodę w stawie mły
Młyn w Bartłomiejowicach
OpisMłyn w Bartłomiejowicach wybudowany został ok. 1919 r. przez Władysława Młodnickiego na miejscu starego młyna (z roku 1870) spalonego przez Rosjan w 1914 r.
Folwark z XVIII w. ze spichlerzem
OpisFolwark z XVIII spichlerzem istniał już za Tęczyńskich, został znacznie rozbudowany przez Lubomirskich i Sieniawskich. Za rządów Aleksandra Augusta księcia Czartoryskiego, Końskowola stała się siedzibą administracji nadwiślańskich dóbr „Familii”.
Młyn w Mareczkach
OpisMłyn o bogatej historii, niestety został rozebrany około 1965 r. Jedyny zachowany ślad po tym młynie, to wystająca z wody drewniana belka, stanowiąca element obudowy turbinowni i wystająca z ziemi oś turbiny.
Młyn w Iłkach
OpisSpalony w 1914 roku, przez cofające się wojska rosyjskie, po czym natychmiast odbudowany. Zakład przetrwał II wojnę światową, lecz w 1945 zniszczyła go powódź. Ponownie odbudowany świadczy usługi dla okolicznych rolników do dziś.
Mięćmierz
OpisMięćmierz to niewielka nadwiślańska osada malowniczo położona u zbiegu trzech jarów przez całe stulecia była domem wiślanych rybaków i flisaków.
Młyn w Pomorzu
OpisMłyn w Pomorzu został zbudowany w 1918 roku, położony jest nad rzeką Chodelką tworzącą w tym miejscu malowniczy staw otoczony lasami.
Młyn w Charzu
OpisMłyn w Charzu został upaństwowiony w 1953 r. Po odzyskaniu młyna przez właściciela w roku 1956 turbinę wodną zastąpiły silniki elektryczne.
Młyn w Zawadzie
OpisMłyn wraz z urządzeniami sprzedany w latach 60. Budynek rozebrano, obok mostu widać wystające z wody drewniane elementy urządzenia piętrzącego oraz turbinę wodną wspartą o rosnącą przy brzegu olszynę.
Młyn w Celejowie
OpisMłyn w Celejowie „na Strychowcu”  nazywany też Stara Papiernia. Był pierwszym młynem wodnym w Celejowie wymieniany w dokumentach z roku 1466 zlokalizowany był gdzieś w pobliżu pałacu i zabudowań dworskich.
Młyn wodny w Palikijach
OpisMłyn wodny w Palikijach wybudowany około 1880 r. stanowił własność dworską. Przed młynem funkcjonował duży staw młyński o powierzchni około 1,13ha.
Młyn w Nałęczowie
OpisNa terenie obecnego parku zdrojowego przy stawie w pobliżu zabudowań dworskich istniał młyn wodny, zwany „podedworskim”. Obecnie brak po nim śladu.