Palmiarnia – Dom Zdrojowy

Kontakt Aleja Stanisława Małachowskiego,
24-140 Nałęczów
Gmina Nałęczów
Miejscowość Nałęczów
Telefon 667 018 252
Godziny otwarcia 10:00 - 17:00
Bilety Bilety wstępu - 7 zł

Opis

Mieszczą się tu palmiarnia i pijalnia wód, jak również „Pijalnia Czekolady E. Wedla”. Pod egzotycznymi palmami znajdują się trzy ujęcia wody ze źródeł „Celińskiego”, „Miłość” oraz odwiertu górniczego „Barbara”.

Nałęczów jest także znany z fenomenalnej wody mineralnej. Ich źródła ukryte są w skałach kredowych pod grubą warstwą lessu. Delektowanie się wodami mineralnymi jest ważnym elementem kuracji. W Nałęczowie występują wody o fachowej nazwie „szczawy żelaziste”. Określenia „szczawy” używa się w stosunku do wód, które posiadają co najmniej jeden gram wolnego dwutlenku węgla na litr. Już tak niewielka ilość CO2 i żelaza zapewnia im charakterystyczny smak. Najbardziej żelazista jest woda ze źródła Barbara, a najmniej ta ze źródła Miłość, choć i woda „Celiński” ma wyraźny smak. Wody ze źródła Miłość we współczesnym uzdrowisku używa się do zdrowotnych kąpieli. Wodę tę można także pić w palmiarni, gdzie dostępne są również wody z pozostałych źródeł. Wody z nałęczowskich źródeł wspomagają prace serca, łagodzą skurcze i dolegliwości kostno -mięśniowe, wzmacniają koncentracje, leczą dolegliwości przewodu pokarmowego, wzmacniają wzrok, wspomagają leczenie nerwicy, depresji i bezsenności, korzystnie wpływają na włosy, skórę i paznokcie.

Wyjątkowe właściwości lecznicze posiada woda ze źródła Barbara. Dzięki duże zawartości jonów żelaza, stosuje się w leczeniu niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza (niedokrwistość w przebiegu schorzeń przewodu pokarmowego, w następstwach przewlekłych krwawień, niedokrwistość istotna niedobarwliwa, blednica, niedokrwistość ciężarnych i dzieci). Ponadto w leczeniu niedoboru żelaza bez niedokrwistości u rekonwalescentów (szczególne w sytuacji trwania pierwotnej przyczyny niedoboru żelaza, np. przewlekła utrata krwi, ciąża lub choroby współistniejące, takie jak choroby reumatologiczne, przewlekłe zakażenia dróg moczowych, niewydolność nerek, niewydolność serca, nieswoiste choroby zapalne jelit, przewlekła obturacyjna choroba płuc).

W Pijalni podziwiać można freski wykonane przez lubelskiego artystę Jarosława Olejnickiego, oraz okazałe palmy wyhodowane przez wieloletniego ogrodnika uzdrowiska Franciszka Kamińskiego, najstarsza pochodzi z 1903 roku. Znajduje się tam również galeria rzeźb postaci związanych z Nałęczowem.

Lokalizacja

Nałęczów
Aleja Stanisława Małachowskiego, 24-140 Nałęczów