plen

Siedlisko Małgorzaty

Kontakt Cholewianka 7A,
24-120 Kazimierz Dolny
Gmina Kazimierz Dolny
Miejscowość Cholewianka
Telefon 510 157 111
e-mail urbanmalgorzata@tlen.pl

Opis

Zagroda edukacyjna zlokalizowana w okolicach Kazimierza Dolnego organizująca spotkania, warsztaty i zajęcia plastyczne promujące kulturę i tradycję ziemi kazimierskiej. W ofercie m.in. nauka tkania chodników z zachowaniem lokalnych technik i wzorów.

Ekomuzeum „Siedlisko Małgorzaty” to miejsce, które pozwala na kontynuację tradycji rodzinnych oraz rozwijania zainteresowań własnych jak tez możliwości przekazania wiedzy i umiejętności osobom zainteresowanym tą dziedziną życia. Oddane zostało do użytku dla potrzeb mieszkańców i turystów we wrześniu 2013 roku. Siedlisko powstało w budynku mieszkalnym, dla jego potrzeb został zaadaptowany garaż znajdujący się w podpiwniczeniu którego ściany wykonane zostały zgodnie z kazimierska tradycją z białego wapienia, który nadaje pomieszczeniu szczególnego charakteru.

W Ekomuzeum najważniejsze miejsce zajmują 3 warsztaty tkackie. Dwa tradycyjne, wiekowe, wysłużone poprzednim pokoleniom, które udało się zaadaptować do pracy oraz jeden mały warsztat współczesny. Inna część izby przeznaczona jest na zajęcia z zakresu palmiarstwa i tworzenia tradycyjnych kwiatów ozdobnych z ziół i innych roślin zarówno uprawianych, jak też rosnących dziko. Zajęcia z tego zakresu uzupełnione są zwykle opowiadaniami o roślinach, których używa się do palm – jakie mają znaczenie symboliczne i tradycyjne. Dzięki zawieszonym u pułapu ziołom pomieszczenie wypełnione jest zapachem charakterystycznym dla wzgórz kazimierskiego kamieniołomu. W 2014 roku, dzięki programowi „EUROszansa dla Lubelszczyzny” współfinansowanego przez Szwajcarię, „Siedlisko” zyskało możliwość poszerzenia swojej oferty i zostało rozbudowane o nowe obiekty m.in. takie jak: domek pszczelarza, w którym znajdują się sprzęty pszczelarskie, kurnik oraz drewnianą wiatę z piecem chlebowym. „Siedlisko Małgorzaty” to miejsce , w którym odbywa się wiele spotkań o charakterze warsztatów, zajęć plastycznych promujących kulturę i tradycję ziemi kazimierskiej. „Siedlisko” 12.12.2013 r. zostało wyróżnione przez Marszałka Województwa Lubelskiego dyplomem uznania za zajęcie II miejsca w V Edycji Konkursu „Za najbardziej innowacyjny produkt turystyki wiejskiej w Regionie Lubelskim”.

Informacje dodatkowe

Informacje

Członek KLW tak
Obiekt Certyfikowany tak

Lokalizacja

Kazimierz Dolny
Cholewianka 7a, 24-120 Kazimierz Dolny