Wille i dworki

Zespół dworsko-parkowy w Łubkach
OpisKlasycystyczny, drewniany dwór z połowy XIX wieku położony na wzgórzu nad rzeką Czerką. Niegdyś był własność rodu Dąbrowskich, obecnie mieści się w nim szkoła podstawowa. Obiekt otoczony jest pięknym parkiem położonym na pagórkowatym terenie.
Zespół dworsko-parkowy w Karczmiskach
OpisZespół dworsko–parkowy z XIX w. w tym: dwór, rządcówka (obecnie budynek mieszkalny), dawny spichlerz (obecnie urząd gminy), dawna stajnia (obecnie umiejscowione są w nim lokale handlowe).
Wille Cienista i Samotna
OpisWille Cienista i Samotnia powstały za sprawą osób dla kultury polskiej bardzo znaczących. Wybudowało je małżeństwo Józef i Łucja Rautenstrauch.
Willa Zabawka
OpisWilla Zabawka – zbudowana w 1907 r. przez Ignacego Nowakowskiego, należała do Łucji z Dunin-Borkowskich Hornowskiej, społeczniczki, autorki wspomnień z lat 1900-1920 Dzieje Nałęczowa i sylwetki niektórych jego mieszkańców.
Willa Ukraina
OpisWilla “Ukraina” – pałacyk w stylu empire z 1894 r., zbudowany przez rodzinę Cieciszowskich. Do 1939 r. mieścił się tu pensjonat, w którym urządzano słynne bale i wieczorki taneczne.
Willa Tolin
OpisWilla Tolin – zbudowana w 1882 r.  przez dr. Józefa Talko, okulistę. Jest cennym przykładem eklektycznego budownictwa willowego na terenie Nałęczowa.
Willa Podgórze
OpisZbudowana w stylu szwajcarskim przez ziemianina w Litwy – Aleksandra Oskierko. Po śmierci żony właściciel sprzedał ją Karolowi Benni (1843-1916), lekarzowi, który zachęcił B. Prusa do przyjazdu do Nałęczowa. W latach – 1882-1884 r. w Podgórzu mieszkał Henryk Sienkiewicz.
Willa pod Kraszewskim
OpisWilla Pod Kraszewskim – wybudowana przez dr. Fortunata Nowickiego w latach 1883-1885, ozdobiona od frontu popiersiem pisarza ze względu na przyjaźń łączącą właściciela z autorem Starej Baśni.
Willa Oktawia
OpisWilla została zbudowana w 1880 r. w stylu szwajcarskim przez doktora Konrada Chmielewskiego (1838-1899), dyrektora Zakładu Leczniczego, ojczyma Oktawii Żeromskiej. Tutaj miało miejsce pierwsze spotkanie guwernera Stefana Żeromskiego z Oktawią.
Willa Maria
OpisWilla Maria – zbudowana w stylu szwajcarskim ok. 1895 r. Na początku XX w. należała do rodziny Malewskich, niezwykle zasłużonej dla Nałęczowa.
Oficyna Pałacowa
OpisOficyna pałacowa, niegdyś dwór Gałęzowskich – zbudowana na murach dawnego zamku z zachowanym dwukondygnacyjnym gotyckim podpiwniczeniem. Pierwotna siedziba Małachowskich.
Ochronka im. Adama Żeromskiego
OpisOchronką opiekowało się założone przez Żeromskiego Towarzystwo Oświatowe „Światło”. Budowla służyła zarówno dzieciom, jak i dorosłym, odbywały się w nim odczyty, spotkania, działała biblioteka. Po śmierci syna Żeromskich Ochronkę nazwano imieniem Adama Żeromskiego.
Dwór z Moniak
OpisCharakterystyczny sarmacki dwór wzniesiony w połowie XVIII w. we wsi Moniaki z bogatą historią. Dziś we dworze można zwiedzić wystawę wnętrz dworu ziemiańskiego z pamiątkami po ostatnich właścicielach – a także zatrzymać się na nocleg.
Telefon: 81 881 52 28
Dwór Wesslów
OpisDwór Wesslów został wybudowany w I poł. XIX w., a następnie przebudowany na styl klasycystyczny. Znajduje się w Zespole dworsko-parkowym w Karczmiskach. Obecnie swoją siedzibę ma w nim Gminna Biblioteka i Dom Kultury w, którym mieści się Regionalna Izba Pamięci i Tradycji.
Dwór Tęczyńskich
OpisPrzez długi czas omylnie uznawany za obiekt zniszczony w czasie jednej z zawieruch dziejowych. Dzięki badaniom dr Adama Soćko wiemy, że dawna plebania – co do której zakładano, że powstała między 1613 a 1630 r. – w istocie była o wiek starszym dworem rodu Tęczyńskich.