Gmina Opole Lubelskie to gmina miejsko-wiejska położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim. Zachowały się tu tereny wyjątkowo wartościowe pod względem przyrodniczo-krajobrazowym. Znalazło to odzwierciedlenie w ochronie prawnej, dzięki temu w 1990 r. powstał Wrzelowiecki Park Krajobrazowy z urokliwą doliną Potoku Wrzelowieckiego. To właśnie tu wspaniałe zabytki wielkiej przeszłości harmonizują z teraźniejszością w unikalny sposób.
Opole Lubelskie w źródłach pisanych zostało opisane po raz pierwszy już na początku XIV w. W tym czasie można było znaleźć tu kościół parafialny, a miejscowość, która znajdowała się ówczas na szlaku handlowym była ośrodkiem dominującym w okolicy.
Opole uzyskało prawa miejskie ok. 1400 r., gdy jej właścicielami był ród Słupeckich herbu Rawa. Początkowo miejscowość była istotnym ośrodkiem lokalnym, a do jej szybszego rozwoju przyczynił się Stanisław Słupecki w momencie, gdy założył nowe miasto z dużym rynkiem.
Opole Lubelskie przez wiele lat było ośrodkiem rzemiosł i handlu, ale także wysokiej kultury. Słupeccy, a następnie Tarłowie oraz Lubomirscy stworzyli w pałacu galerię malarstwa oraz zdecydowali się na rozszerzenie biblioteki. Tarłowie i Lubomirscy zadbali również o rozwijanie nauki i oświaty. W 1743 r. Jan Tarło sprowadził do tego regionu zakon Pijarów, których głównym zadaniem było kształcenie dzieci i młodzieży.
Opole Lubelskie po połowie XIX w. utraciło swą rolę ośrodka kultury i prawa miejskie, gdy pałac został przekazany w ręce rządu carskiego, a szkoły Pijarskie zostały zamknięte.
Opole Lubelskie zlokalizowane jest w zachodniej części województwa lubelskiego, usytuowana w południowej części Kotliny Chodelskiej, w dorzeczu rzeki Chodelki. Jest zarówno siedzibą powiatu, jak i siedzibą gminy miejsko-wiejskiej. Historycznie miejscowość położona jest w Małopolsce, w dawnej ziemi lubelskiej – początkowo w województwie sandomierskim, zaś od 1474 r. w województwie lubelskim.
Planujesz wizytę w Opolu Lubelskim? Odkryj komfortowe noclegi, które oferuje ta urokliwa gmina. Wybierz spośród przytulnych pensjonatów, nowoczesnych hoteli i kameralnych agroturystyk. Każda opcja zapewnia wygodne zakwaterowanie i miłą atmosferę, idealną do odpoczynku po dniu pełnym zwiedzania. Rezerwuj nocleg w Opolu Lubelskim i ciesz się relaksem w sercu Lubelszczyzny!
Opole Lubelskie to doskonałe miejsce dla miłośników dobrej kuchni. Restauracje w tej gminie serwują zarówno tradycyjne dania kuchni polskiej, jak i wykwintne potrawy międzynarodowe. Znajdziesz tu przytulne kawiarnie, rodzinne bistro oraz eleganckie restauracje, które zaspokoją nawet najbardziej wymagające podniebienia. Odkryj kulinarną ofertę Opola Lubelskiego i delektuj się wyśmienitymi smakami!
Wartym uwagi zabytkiem w Opolu Lubelskim jest Pałac, wcześniej znany również jako Zamek Słupeckich oraz Pałac Jana Tarło. Zabytkowy pałac stanowi obecnie trzykondygnacyjny budynek na planie prostokąta z ryzalitami na końcach elewacji, co jest wynikiem przebudowy starej barokowej rezydencji na rosyjskie koszary po roku 1854. Kolejnym interesującym zabytkiem jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który został wzniesiony w latach 1664-1675 przez miejscowego proboszcza Piotra Dobielowicza.
Inne godne uwagi zabytki oraz atrakcje znajdujące się w Opolu Lubelskim oraz jego okolicach, to:
W Opolu Lubelskim nie zabraknie również miejsc dla miłośników aktywnego wypoczynku. Dobrze rozwinięta baza sportowo-rekreacyjna oferuje m.in. kąpielisko miejskie, gdzie do dyspozycji turystów zostały przygotowane: wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, boisko do gry w piłkę plażową oraz opiekę ratownika.
Turyści znajdą tu dodatkowo wiele ścieżek przyrodniczych, a także wąwozy lessowe, które stwarzają idealne warunki do spacerów.