plen

Ciekawe miejsca
Kultura

Pomnik 'Pamięci poległych bohaterów z Karczmisk za niepodległość Ojczyzny'
OpisPomnik jest ważnym symbolem historii Karczmisk XX w. stanowi hołd złożony poległym mieszkańcom naszej miejscowości podczas I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.
Wieża Ciśnień Puławy
OpisWchodząc od strony alei Królewskiej na teren zespołu pałacowo-parkowego w Puławach patrząc w lewą stronę, tuż za murem zobaczymy intrygującą budowlę. To wybudowana z czerwonej cegły w 1897 roku wieża ciśnień. Obiekt reprezentuje styl tzw. rosyjskiego klasycyzmu.
Emilcin - Pomnik UFO
OpisW Emilcinie, od jesieni 2005 roku stoi jeden z niewielu na świecie pomnik UFO. Upamiętnia lądowanie niezidentyfikowanego obiektu latającego na terenie naszego kraju. Jedyne spotkanie trzeciego stopnia z Obcymi miało miejsce 10 maja 1978 roku.
Stacja Sadurki
OpisDawna stacja Nałęczów, która od 1926 roku nosi nazwę Sadurki, powstała na szlaku Nadwiślańskiej Drogi Żelaznej w roku 1877 i łączyła Warszawę z Mławą i Kowlem
Dom Muzyki w Kraczewicach
OpisJedyna w okolicy secesyjna budowla. W roku 1988 przekształcona w "DO MUZYKI", za sprawą wprowadzenia się do dworów dziecięcych zespołów artystycznych.
Stare Łazienki
OpisStare Łazienki – zbudowane na wzór warszawskich w 1821 r. które usytuowane są w Parku Zdrojowym, niedaleko stawu. Odbywały się tam pierwsze kąpiele lecznicze i kuracje pitne z wykorzystaniem wody z krystalicznie czystych źródeł.
Kamienice Przybyłów
OpisKamienice Przybyłowskie, stojące w południowo-wschodniej części rynku, to jedne z najsłynniejszych kamieniczek w Polsce, zbudowane w stylu manierystycznym około 1615 r. przez braci Mikołaja i Krzysztofa Przybyłów. Obie mają identyczny układ fasad, są bogato zdobione.
Spichlerze w Kazimierzu Dolnym
OpisSpichlerze są symbolem Kazimierza. Na początku XVII w. było ich około sześćdziesięciu, do dziś zachowało się zaledwie jedenaście. Budowano je z miejscowego kamienia. Zwykle to budowle dwukondygnacyjne, z bogato zdobionym szczytem, wzorowanym na farze.
Palmiarnia – Dom Zdrojowy
OpisMieszczą się tu palmiarnia i pijalnia wód, jak również „Pijalnia Czekolady E. Wedla”. Pod egzotycznymi palmami znajdują się trzy ujęcia wody ze źródeł „Celińskiego”, „Miłość” oraz odwiertu górniczego „Barbara”.
Obserwatorium Astronomiczne w Puławach
OpisObserwatorium Astronomiczne w Puławach to jedyne takie miejsce w regionie. Znajduję się ono w dawnym budynku Wieży Ciśnień, której nietypowa architektura idealnie wpisała się w nowe zagospodarowanie tego miejsca.
Rynek w Janowcu
OpisW średniowieczu znajdowała się tu wieś o nazwie Serokomla. W XV stuleciu okolica ta należała do rodu Janowskich herbu… właśnie Serokomla. Zapewne od ich nazwiska pochodzi nazwa późniejszego miasta Janowiec.
Ruiny papierni w Celejowie
OpisWybudowana przez Czartoryskich w 1828 r. jest jedną z pierwszych papierni w kraju. W roku 1847 z powodu braku zamówień zakład został przekształcony w młyn wodny. Po II w. św. młyn popadł w ruinę. Obecnie malownicze ruiny wraz z pobliskim stawem stanowią własność prywatną.
Zabytkowe Studnie Miejskie
OpisNa terenie Krainy Lessowych Wąwozów istnieje wiele starych studni, dziś spełniających wyłącznie rolę dekoracyjną placów i rynków. Studnie te spotkać można między innymi w Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym, Mięćmierzu.
Szczuczki - Miejsce Pamięci
OpisW drugiej połowie września 1939 roku na Lubelszczyznę dotarł Wehrmacht. Dość szybko okazało się, że Niemcy nie mają ochoty stosować się do powszechnie przyjętych zwyczajów, a ich okupacja będzie miała charakter nie tylko grabieżczy, lecz także ludobójczy.
Synagoga
OpisObecna synagoga została zbudowana w 2 połowie XVIII wieku na planie prostokąta. Do budowy wykorzystano tzw. opokę - miejscowy kamień wapienny. Synagogę tworzyła sala główna, przedsionek i babiniec, który był przeznaczony był dla kobiet.