Zamki i pałace
Kultura

Pałac Kębło
Wąwolnica
Kębło 7,
24-160 Wąwolnica
OpisMurowany pałac powstał na początku XIX w., przebudowany w 1880 roku, wyremontowany w 1975 roku. Obecnie znajduję się tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy.
Zespół Zamkowy - Zamek i Baszta w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny
Zamkowa 3,
24-120 Kazimierz Dolny
Telefon: 81 888 07 72
OpisPołożony nad miasteczkiem zamek został ufundowany przez króla Kazimierza wielkiego w I poł. XIV w. W czasie potopu szwedzkiego zamek został spalony i obrabowany, a kiedy utracił funkcje obronne, uległ stopniowemu zniszczeniu.
Pałac Małachowskich
Nałęczów
Aleja Stanisława Małachowskiego 3,
24-140 Nałęczów
OpisPałac Małachowskich to dawna siedziba rodu Małachowskich, a obecnie to jeden z najcenniejszych zabytków Nałęczowa. Znajduje się w zabytkowym Parku Zdrojowym. Pałac jest ośrodkiem życia kulturalnego uzdrowiska.
Pałac Lubomirskich w Opolu Lubelskim
Opole Lubelskie
ul. Lipowa 23,
Opole Lubelskie
OpisZespół pałacowo-parkowy usytuowany jest na terenie d. wsi Niezdów - obecnie w obrębie miasta Opole Lubelskie. Położony w odległości ok. 2 km na zach. od centrum miasta, składa się z pałacu otoczonego parkiem oraz dwóch oficyn, usytuowanych symetrycznie za pałacem.
Pałac Marynki w Puławach
Puławy
Kazimierska 2,
24-100 Puławy
OpisPałac murowany wzniesiony na rzucie prostokąta pod koniec XVIII w. przez Izabelę i Adama Kazimierza Czartoryskich dla ich córki - Marii z Czartoryskich Wirtemberskiej. Usytuowany jest w południowej części zespołu pałacowo-parkowego za „Dziką Promenadą”.
Zamek Esterki - Bochotnica
OpisZamek na bochotnickim wzgórzu powstał w połowie XIV wieku. Pomysł budowy twierdzy w tym miejscu był realizacją planu Kazimierza Wielkiego. Opustoszały od XVII wieku.
Zamek w Janowcu
Janowiec
Lubelska 20,
24-123 Janowiec
Telefon: 81 881 52 28
OpisRenesansowy zamek wzniesiony na początu XVII w. na wysokiej skarpie wiślanej w miejscowości Janowiec. Odbywają się tu Turnieje Rycerskie, zlokalizowany jest również hotel.
Zespół Pałacowo-Parkowy Potockich
Józefów nad Wisłą
ul. Opolska 33f,
24-340 Józefów nad Wisłą
OpisZespół pałacowo-parkowy z murowanym pałacem z II połowy XVIII w. Zlokalizowany jest józefowskim w parku, przy skarpie wiślanej.
Zespół Parkowo-Pałacowy w Celejowie
Celejów
Celejów 68,
24-120 Wąwolnica
Telefon: 0818820449
OpisZespół Parkowo-Pałacowy w Celejowie to dawna siedziba rodu Choteckich z XV wieku. Obiekt udostępniony do zwiedzania jedynie z zewnątrz.
Pałac Czartoryskich
Puławy
ul. Czartoryskich 8,
24-100 Puławy
OpisDawna rezydencja książąt Czartoryskich z dobrze zachowanymi wnętrzami m. in. barokową sienią, a także salami: Kamienną, Gotycką, Rycerską, Kolumnową i Balową. Obecnie Pałac Czartoryskich jest siedzibą m.in. Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB.