Wąwolnica

Kontakt
Gmina Wąwolnica
Telefon 81 882 50 01
e-mail gmina@wawolnica.pl

Opis obiektu: Wąwolnica

Wąwolnica to niewielka miejscowość położona w środkowo-zachodniej części województwa lubelskiego i stanowi siedzibę gminy wiejskiej. Znaczna część obszaru leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Urozmaicony krajobrazowo teren, cisza, spokój oraz świeże powietrze tworzą wymarzone warunki do skorzystania z tutejszych ofert agroturystycznych.

Wąwolnica jest także znanym miejscem kultu Matki Boskiej Kębelskiej, co przyciąga wielu pielgrzymów z kraju i zagranicy.       

Historia Wąwolnicy    

Wąwolnica początkowo należała do ziem sandomierskich, co czyni ją jedną z najstarszych osad w Małopolsce.

Historia miejscowości rozpoczęła się w XIX w. – choć według legend znacznie wcześniej, bo w 721 r., kiedy to miejscowość miała zostać założona przez legendarnego króla Kraka.

Mówi się, że miasto, leżące przy dawnym szlaku handlu bursztynem między Bałtykiem, a Morzem Czarnym, posiadało w XIII w. gród obronny natomiast w XIV w. parafię.

Czasy świetności Wąwolnicy przypadają na okres panowania Kazimierza Wielkiego. Dzięki niemu miejscowość przed 1370 r. uzyskała prawa miejskie magdeburskie, stając się miastem królewskim. Z rozkazu króla w Wąwolnicy zostały wybudowane: zamek, mur obronny, a także kaplica królewska pw. św. Wojciecha.

W XV w. w Wąwolnicy odbywały się sądy ziemskie, grodzkie oraz kasztelańskie, a w wieku XVI sądy wojewody lubelskiego nad szlachtą.

W połowie XVI w. miasto zostało doszczętnie spalone, a w 1567 r. król Zygmunt August założył je na nowo.

Od XVII postępował upadek miasta, które było niszczone przez wojska rosyjskie, szwedzkie i saskie.    

Noclegi Wąwolnica

Wąwolnica to urokliwa gmina, która przyciąga turystów pięknem przyrody i bogatą historią. Oferowane tutaj noclegi zapewniają komfortowy wypoczynek w różnych standardach, od przytulnych pensjonatów po nowoczesne hotele. Wybierając noclegi w Wąwolnicy, można cieszyć się nie tylko spokojem i relaksem, ale także bliskością licznych atrakcji turystycznych, które zachwycą każdego odwiedzającego.

Łubinowe Wzgórze Wioska Zdrowia - holistyczny raj wellness, który zaprasza do skorzystania z regenerującej mocy przyrody, połączonej z uzdrawiającymi zabiegami oraz działaniami harmonizującej jogi, medytacji i oddechu. Na gości czeka 11 pokojów, 2 apartamenty, 2 domki.

Agroturystyka Pod Jabłonią - Gospodarstwo Agroturystyczne Pod Jabłonią znajduje się na liście Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów. Położony w malutkiej wsi Celejów na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu Kazimierza Dolnego jest idealnym miejscem na wypoczynek oraz spędzenie czasu pośród natury. Atutem, który wyróżnia gospodarstwo Pod Jabłonią na tle innych miejsc noclegowych jest posiadanie sadu, do którego turyści mają swobodny dostęp.         

W Dolinie Stawów - to urokliwy zakątek we wschodniej części Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Prócz 5 komfortowych pokoi, gościom udostępnione są również dwa stawy przeznaczone do wędkowania.

Restauracje Wąwolnica  

Znajdujące się tutaj restauracje serwują wyśmienite dania, które zadowolą każdego smakosza. Od tradycyjnej kuchni polskiej po nowoczesne kulinaria – w Wąwolnicy każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając restauracje w Wąwolnicy, można liczyć na nie tylko pyszne jedzenie, ale także miłą atmosferę i profesjonalną obsługę.

Atrakcje Wąwolnica  

Stanica Lessowej Pięciolinii Turystycznej zlokalizowana w Kęble, to gospodarstwo, którego właściciel - przewodnik, animator i muzyk prowadzi warsztaty pozwalające poznać przyrodę i kulturę Krainy Lessowych Wąwozów. W ofercie są: warsztaty zielarskie, muzyczno-przyrodnicze i nie tylko.

Mała Papiernia pracownia ginących zawodów oferuje ciekawe zajęcia artystyczno-edukacyjne stworzone z myślą o przekazaniu umiejętności wytwarzania papieru czerpanego i jego różnorodnego, twórczego zastosowania.

Park Labiryntów i Miniatur w Rąblowie - Park Tematyczny, który jest idealnym miejscem na aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Obiekt posiada zespół siedmiu labiryntów roślinnych, z których najdłuższy ma aż 4 km korytarzy. Dodatkową atrakcja jest kolekcja 50 zminiaturyzowanych obiektów architektury z okolicy.

Czekoladowe Warsztaty organizowane w samym sercu Wąwolnicy, to aktywność, podczas której grupy lub osoby indywidualne poznają historię czekolady, pracę w manufakturze oraz samodzielnie przygotują i ozdobią czekoladowe tabliczki, pralinki, lizaki i czekolady do picia.  

Co warto zobaczyć w Wąwolnicy?     

Najważniejszym zabytkiem Wąwolnicy jest Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej, które znajduje się w prezbiterium starego gotyckiego kościoła z XIV w.. W ołtarzu została umieszczona gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem, która została przeniesiona tu w 1700 r. z pobliskiego Kębła. Wyjątkowość figury podkreśla fakt, że 10 września 1978 r. została ona koronowana diademami papieskimi.

Inne atrakcje, która znajdują się w Wąwolnicy i jej okolicach:      

  • Ruiny papierni w Celejowie, która została wzniesiona w 1823 r. przez księcia Adama Czartorsykiego. Obecnie papiernia od 1994 r. jest własnością prywatną.
  • Nart-Sport Rąblów – stacja narciarska wyposażona w 4 wyciągi, 2 wypożyczalnie sprzętu zimowego, nowoczesny system naśnieżania oraz sztuczne oświetlenie.
  • Młyn w Iłkach,
  • Stok narciarski Celejów,
  • Zespół pałacowo-parkowy w Kęble,
  • Zespół pałacowo-parkowy w Celejowie.

Aktywny wypoczynek w Wąwolnicy  

Turyści, którzy lubią spędzać swój czas aktywnie, znajdą tu trzy szlaki:  

  • trasa zielona – poprowadzona przez miejscowość Kębło, posiada 5 km długości oraz jest w formie pętli,
  • trasa czerwona – poprowadzona przez Wąwolnice, Stanisławkę i Kębło, posiada 13,6 km długości oraz jest w formie piętli,
  • trasa czarna – poprowadzona przez wsi na zachód od Wąwolnicy, posiada 15 km długości oraz jest w formie pętli.

Lokalizacja

Wąwolnica
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.