Kazimierz Dolny należy do powiatu puławskiego i obejmuje teren miasta oraz rejony wiejskie. Znajduje się tu wiele stromych zbocz, głębokich jarów, a także wąwozy lessowe, które są największą dumą tego regionu.
Kazimierz uznawany jest za turystyczną perełkę. Jego unikalny zespół urbanistyczno-architektoniczno-krajobrazowy został w 1994 r. zarządzeniem Prezydenta R.P. uznany za pomnik historii. Również ze względu na wartości przyrodnicze i kulturowe teren całej gminy został objęty ochroną, a 27 kwietnia 1979 r. utworzono tu Kazimierski Park Krajobrazowy.
Początki Kazimierza sięgają wczesnego średniowiecza. Wtedy znajdowała się tu osada zwana Wietrzną Górą, którą według J. Długosza, ok. 1770 r. ks. Kazimierz Sprawiedliwy podarował siostrom norbertankom z podkrakowskiego Zwierzyńca.
Nazwa Kazimierz po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach z 1249 r., a w XIII w. miasto otrzymało prawa miejskie, nadane przez Króla Kazimierza Wielkiego.
Przełom XVI i XVII w. to dla Kazimierza Dolnego czas bogacenia się i rozwoju. Jego „złoty wiek” nastąpił w II poł. XVI w. i związany był z szybko rosnącym handlem zbożem. Ponadto miasteczko zostało rozbudowane – przy rynku i jego okolicach powstały okazałe, bogato rzeźbione kamienice, przebudowany został także kościół farny oraz powstały tu jedne z największych organów w Polsce.
Po pożarach w 1561 r. oraz 1585 r. drewnianą zabudowę zastąpiono murowaną. Potop szwedzki, wojna północna, pożary, powodzie oraz zarazy przyniosły kres świetności miasteczku.
W 1677 r. król Jan III Sobieski nadał Kazimierzowi przywilej zezwalający na budowanie domów, warzenie piwa oraz handel kupcom pochodzenia ormiańskiego, greckiego i żydowskiego.
Od końca XIX w. Kazimierz Dolny stał się miejscowością wypoczynkową. W okolicznych wąwozach zaczęły powstawać wille i pensjonaty dla letników.
Kazimierz Dolny położony jest w województwie lubelskim i znajduje się na obszarze Płaskowyżu Nałęczowskiego. Pod względem historycznym znajdował się w Małopolsce, na ziemi sandomierskiej, a następnie na ziemi lubelskiej. Było to niegdyś miasto królewskie Korony Królestwa Polskiego.
Kazimierz Dolny to urokliwa gmina, która przyciąga turystów swoim wyjątkowym klimatem i malowniczymi krajobrazami. Znajdujące się tutaj liczne noclegi oferują komfort i wygodę, stanowiąc doskonałą bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Od przytulnych pensjonatów, przez klimatyczne agroturystyki, aż po luksusowe hotele – każdy znajdzie idealne miejsce na wypoczynek. Wybierając noclegi w Kazimierzu Dolnym, można cieszyć się nie tylko pięknem przyrody, ale także bliskością wielu atrakcji turystycznych.
Gościniec Basia - Poznaj uroki wypoczynku w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Gościniec Basia w Kazimierzu Dolnym to miejsce idealne na każdą okazje, położone nad jednym z wąwozów w zielonej okolicy.
Kazimierz Dolny zachwyca nie tylko pięknymi krajobrazami, ale także wyśmienitą kuchnią. Znajdujące się tutaj restauracje oferują szeroki wybór dań, które zadowolą najbardziej wymagających smakoszy. Od tradycyjnych potraw regionalnych po wykwintne dania kuchni międzynarodowej – każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając restauracje w Kazimierzu Dolnym, można cieszyć się nie tylko wyjątkowym smakiem potraw, ale także przytulną atmosferą i profesjonalną obsługą.
Karczma Parchatka - W malowniczych okolicach Puław i Kazimierza Dolnego położona jest niezwykła restauracja. Urządzona w góralskim stylu karczma tworzy wyjątkową atmosferę i niepowtarzalny klimat gór.
Siwy Dym Celejów - muzyczna restauracja o niecodziennym góralskim wystroju, miłej atmosferze oraz regionalnej kuchni. Usytuowana jest w pięknej okolicy, w bliskim sąsiedztwie Puław, Kazimierza Dolnego i Nałęczowa. W weekendy organizowane są tu dancingi w dwóch niezależnych salach.
Kazimierz Dolny to malownicza gmina pełna wyjątkowych atrakcji turystycznych, które zachwycają zarówno miłośników historii, jak i przyrody. Spacerując po zabytkowym rynku, zwiedzając ruiny zamku czy odkrywając urokliwe wąwozy lessowe, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Atrakcje w Kazimierzu Dolnym oferują nie tylko możliwość aktywnego zwiedzania, ale także spokojnego relaksu w otoczeniu pięknych krajobrazów. Wybierając się do Kazimierza Dolnego, można liczyć na niezapomniane wrażenia i bogatą ofertę turystyczną.
Winnica Las Stocki - Winnica położona w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Na areale 1,2 ha lessowych gleb rosną różne odmiany winorośli, z których właściciele z pasją produkują wina o niepowtarzalnym smaku. W winnicy pielęgnacja winorośli odbywa się bez użycia środków chemicznych.
Gospodarstwo Kazimierskie Alpaki oferuje swoim gościom możliwość relaksu oraz wyciszenia w towarzystwie futrzanych przyjaciół. Alpaki stanowią wyjątkową atrakcję turystyczną, która cieszy przede wszystkim najmłodszych turystów odwiedzających to miejsce Zainteresowani będą mogli tu nakarmić oraz pogłaskać znajdujące się tu zwierzęta, w tym nie tylko alpaki.
Siedlisko Małgorzaty to zagroda edukacyjna położona w pobliżu Kazimierza Dolnego, gdzie zainteresowani nauczą się jak pielęgnować tradycje rodzinne oraz rozwiną swoje zainteresowania artystyczne. Siedlisko znane również jako ekomuzeum należy do Systemu Certyfikacji Usług i Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
Wino Las Stocki wywodzi się z winnicy położonej w małej wsi Las Stocki, znajdującej się na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego, niedaleko Kazimierza Dolnego. Wino wytwarzane jest z niezwykłą pasją w małej rodzinnej winnicy. Należy ono do Certyfikowanych Produktów Polskiej Marki Turystycznej Krainy Lessowych Wąwozów.
Dwa Żywioły - spływy kajakowe i wypożyczalnia sprzętu wodnego to wypożyczalnia sprzętu wodnego w Kazimierzu Dolnym. Organizują spływy kajakowe, pontonowe i wypożyczają motorówki, a także oferują rejsy galarem. "Dwa Żywioły" oferują także kompleksową organizację i obsługę imprez na rzece.
Kazimierz Dolny to miejsce uwielbiane zarówno przez turystów, jak i artystów. Miejscowość zachwyca przede wszystkim bogatą kulturą, wyjątkowymi walorami przyrodniczymi, ciekawymi miejscami, a także tradycją.
Jednym z najważniejszych zabytków Kazimierza Dolnego jest Zamek i Baszta, które można podziwiać na Górze Zamkowej. Według zapisów Jana Długosza zamek został wybudowany na polecenie Kazimierza Wielkiego w latach 40. XIV w. Baszta natomiast została wybudowana na przełomie XIII i XIV w. jako obronny stołp.
Warty szczególnej uwagi zabytek to również Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. Obiekt znajduje się przy głównym rynku miejscowości i został ufundowany przez Kazimierza Wielkiego ok. 1325 r. i został rozbudowany w stylu renesansowym w latach 1610-1613.
Inne ciekawe atrakcje, które można zobaczyć w Kazimierzu Dolnym:
Kazimierz Dolny to miejsce idealne dla miłośników aktywnego wypoczynku. Turyści znajdą tu bogatą ofertę tras pieszych oraz rowerowych. Niektóre z nich to:
Przebywając w Kazimierzu warto wybrać się także na spływ kajakowy Chodelką.