plen

Architektura sakralna
Kultura

Dom Loretański
OpisPolskie domki loretańskie są trwałymi pomnikami popularności Kultu Matki Boskiej Loretańskiej, uprawianego w siedemnastym wieku, w czasach kontrreformacji. Domek w Gołębiu jest nawiązaniem do budowli stojącej we włoskim Loreto
Kaplica pw. NMP Królowej Świata w Kowali
OpisKaplica dworska pw. NMP Królowej Świata w Kowali. Zlokalizowana jest w miejscowości Karczewice Pierwsze w gminie Poniatowa.
Kaplica Św. Karola Boromeusza w Nałęczowie
OpisKościół rektoralny św. Karola Boromeusza w Nałęczowie. Drewniana kaplica wzniesiona w stylu zakopiańskim.
Kapliczka Kębło
OpisNowa kaplica w Kęble to pamiątka objawień Matki Bożej. Od końca XIII wieku do roku 1700 figura Maryi znajdowała się w drewnianym kościółku w Kęble. Potem figurę przeniesiono do Wąwolnicy, a kościół rozebrano Mimo to, kult trwa w tym miejscu.
Kapliczka Krzyża - Grota Puławy
OpisGrota usytuowana jest w parku puławskim pomiędzy Pałacem a Świątynią Sybilli. Powstała w XVIII w. z pozostałości po wyrobiskach kamienia wapniowego. W 1817 r. Grotę urządziła i zagospodarowała księżna Izabela Czartoryska. We wnętrzu groty znajduję się kapliczka.
Kapliczka Św. Jana Nepomucena z Prawna
OpisW leżącym nad rzeką Wyżnicą (dopływem Wisły) Prawnie znajduje się drewniana brogowa kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena. Znacznie starsza drewniana figura świętego, która pierwotnie była umieszczona  w kapliczce, po renowacji została przeniesiona do pobliskiego kościoła
Kapliczka Św. Michała
OpisMonument zlokalizowany przy ulicy Lipowej w Nałęczowie. W górnej części monumentu znajduje się rzeźba wyobrażająca zwycięską walkę św. Michała Archanioła z szatanem, w dolnej zaś znajduje się kamienny sarkofag.
Kapliczka w Starych Kaliszanach
OpisKapliczka murowana pochodząca prawdopodobnie z początku XX wieku. Wewnątrz umieszczona jest malowana figura św. Stanisława Biskupa i Męczennika (zapewne jest ona dziełem ludowego artysty).
Kapliczka „Zjawienie”
OpisKapliczka Zjawienie umiejscowiona w lesie między wsiami Chodlik i Bielsko w gminie Karczmiska oraz mogiła zbiorowa ofiar terroru na ludności polskiej – mieszkańcach wsi Kazimierzów.
Klasztor OO. Reformatów i Sanktuarium p.w. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny
OpisJeden z kilku zabytkowych kościołów w Kazimierzu Dolnym Świątynia zachowała swoje naturalne, XVI wieczne wyposażenie. Zespół klasztorny należy do Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych.
Kościół parafialny - pw. św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie
OpisNałęczowski kościół parafialny - pw. św. Jana Chrzciciela z XVIII w. posiadający renesansowe ołtarze.
Kościół parafialny pw. św Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła
OpisKazimierska fara – najstarsza świątynia w Kazimierzu Dolnym. W 1325 roku ustanowiono tu parafię, a kilkadziesiąt lat później wzniesiono okazałą, gotycką świątynię. Tak powstała fara, czyli kościół parafialny przeznaczony dla mieszczan.
Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca w Karczmiskach
OpisJednonawowa świątynia wzniesiona w stylu klasycystycznym. Murowana z cegły i kamienia. Zlokalizowana w miejscowości Karczmiska Drugie.
Kościół Parafialny pw. św. Wojciecha w Górze Puławskiej
OpisBudowę rozpoczęto w 1768 roku z fundacji książąt Czartoryskich. Najstarszym fragmentem pierwotnego wystroju są drzwi do skarbca z 1776 r. Zwiedzanie kościoła możliwe po uprzednim kontakcie telefonicznym z parafią.
Kościół farny pw. Znalezienia Krzyża Św. i Św. Andrzeja Apostoła
OpisKościół parafialny w Końskowoli pod rozszerzonym wezwaniem Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła