Nałęczów

Kontakt
Gmina Nałęczów
Telefon 81 50 14 331
e-mail um@naleczow.pl

Opis

Nałęczów znajduje się w strefie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Miejscowość otrzymała prawa miejskie w 1963 r., a w 1970 r. Wojewódzka Rada Narodowa w Lublinie uchwaliła po raz kolejny jego statut uzdrowiska.    

Historia Nałęczowa    

Swoją nazwę Nałęczów uzyskał w 1751 r., kiedy część dóbr nabył Stanisław Małachowski, który od swojego herbu – Nałęcz – nadał imię swoim nowym zakupionym dobrom. To właśnie on w 1771 r. ukończył budowę swojej rezydencji, która dziś znana jest jako Pałac Małachowski.

Historia samego uzdrowiskowego Nałęczowa swój początek miała w XIX w, gdy Antoni Małachowski odkrył, że wiele źródeł znajdujących się na tym terenie posiada walory lecznicze.

Ideę uzdrowiskową w późniejszych latach kontynuował Michał Górski, który stał się właścicielem miejscowości w 1878 r. W celach rozwojowych wydzierżawił on teren dzisiejszego uzdrowiska trzem lekarzom: Fortunatowi Nowickiem, Konradowi Chmielnickiemu oraz Wacławowi Lasockiemu, którzy wspólnie powołali spółkę do prowadzenia zakładu leczniczego.

Nałęczów był niegdyś miejscem spotkań wielu wybitnych artystów i pisarzy, takich jak: Ignacy Jan Paderewski, Henryk Sienkiewicz czy Henryk Siemiradzki. Ważnymi osobistościami, którzy szczególnie wpisali się w historię tej miejscowości są Bolesław Prus oraz Stefan Żeromski, na cześć których powstały tu dwa muzea.

Pod koniec XIX w. i na początku XX w. w Nałęczowie zaczęły powstawać wille. Do dziś reprezentacyjne ulice Lipowa oraz Armatnia Góra zachwycają turystów interesującymi i zabytkowymi budowlami, które w większości zostały utrzymane w stylu szwajcarskim.

Nałęczów uzyskał status uzdrowiska w 1928 r. i rok później stał się siedzibą gminy.            

Gdzie znajduje się Nałęczów?

Nałęczów położony jest na Wyżynie Lubelskiej w środkowej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Zlokalizowany nad rzeką Bystrą, przy ujściu jej dopływu Bochotniczanki. Bogactwo rzeźby terenu zdecydowało o włączeniu tego terenu w strefę ochronną Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Historycznie położona w Małopolsce, początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej.

Nałęczów został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego jako zespół architektoniczno-krajobrazowy.       

Uzdrowisko Nałęczów

Nałęczów, który jest sercem gminy jest również jedynym w Polsce uzdrowiskiem o profilu kardiologicznym. Miejscowość ta posiada specyficzny mikroklimat, który wytworzył się dzięki naturalnym warunkom klimatycznym. Jego właściwości lecznicze powodują samoczynne obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób serca.

Uzdrowisko oferuje przyjezdnym zróżnicowane usługi noclegowe, gastronomiczne oraz kulturalne. Liczne sanatoria oraz pensjonaty znajdujące się na terenie Nałęczowa oferują bogatą gamę badań i zabiegów.       

Co warto zobaczyć w Nałęczowie?    

Park Zdrojowy w Nałęczowie to miejsce, które przyciąga turystów o każdej porze roku. Na jego terenie znajdują się m.in. Pałac Małachowski, najstarsze zabytkowe sanatorium, Stare Łazienki oraz domki angielski i grecki. Jest to idealne miejsce pełne ciszy i spokoju do spacerów oraz wypoczynku od trudności dnia codziennego.

Miłośnicy kultury znajdą tu dwa muzea poświęcone dwóm wybitnym pisarzom – Bolesławowi Prusowi oraz Stefanowi Żeromskiemu.

Inne godne polecenia atrakcje znajdujące się w Nałęczowie:         

  • Kompleks Wodny Atrium, który składa się z zespołu wodnego, basenu z białej glinki, a także klubu z muzyką na żywo,
  • Nałęczowski Zwierzyniec, gdzie poznacie życie zwierząt gospodarskich,
  • Dom Zdrojowy z Pijalnią Wód Mineralnych i Palmiarnią,
  • Pijalnia Czekolady E. Wedel,
  • Retro Meleks, który zabierze Was w wyjątkową podróż po Nałęczowie oraz Wąwolnicy.

Aktywny wypoczynek w Nałęczowie 

W Nałęczowie znajduje się wiele możliwości do spędzenia swojego czasu wolnego aktywnie.

Turyści znajdą tu kilka szlaków pieszych:

  • trasa zielona – poprowadzona jest przez Nałęczów oraz okoliczne obszary leśne, posiada 5 km długości
  • trasa żółta – szlak w kształcie pętli, poprowadzony przez miasto oraz trasy polne i leśne, posiada 11 km długości
  • trasa czerwona – szlak w kształcie pętli, prowadzi przez Nałęczów i pobliskie wsie, posiada 14 km długości
  • Nałęczowski Szlak Literacki – pozwala odkryć aż 30 miejsc związanych z literatami i poetami
  • Szlak młynów wodnych rzeki Bystej - na trasie szlaku można podziwiać pozostałości dawnych obiektów młynarskich

Lokalizacja

Nałęczów
Wskazania lokalizacji mają charakter informacyjny i mogą być niedokładne.

Gastronomia Nałęczów

Szlaki Nałęczów